7 pomysłów na niematerialny prezent dla miłośników gór

Listopad to dobry czas, żeby powolutku i nieśpiesznie pomyśleć o świątecznych prezentach. 
7 pomysłów na niematerialny prezent dla miłośników gór


Listopad to dobry czas, żeby powolutku i nieśpiesznie pomyśleć o świątecznych prezentach. W poprzednich latach stworzyliśmy dla Was kilka wpisów z propozycjami upominków dla miłośników górskich wędrówek.


18 książek dla miłośników gór

25 pomysłów na prezentów dla turysty i miłośnika gór

7 inspirujących książek o polskich himalaistach 


Powyższe teksty cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko w okresie przedświątecznym, ale także w ciągu całego roku. Bo przecież każda okazja jest dobra, żeby sprawić radość najbliższym. W tym roku także przygotowaliśmy dla Was propozycje prezentów dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczki. Tym razem będą to niematerialne prezenty, które z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych górskich wrażeń. Sami ostatnio zamiast urodzinowych prezentów wybieramy wspólne weekendowe wyjazdy w góry. To już taka nasza mała październikowa i grudniowa tradycja. Oto 7 pomysłów na niematerialny prezent dla miłośników gór, które naszym zdaniem idealnie wpisują się w zasadę #collectmomentnotthings.


1. Kurs turystyki zimowej


Zanim pójdziemy się w wyższe partie gór zimą warto wcześniej warto wybrać się na kurs turystyki zimowej, żeby nauczyć się jak sprawnie i bezpiecznie poruszać się w terenie wysokogórskim. Kurs w wersji podstawowej skierowany jest właśnie do osób, które dopiero zaczynają chodzenie po Tatrach zimą, a także dla tych, którzy nadal nie czują się pewnie w tych warunkach. A na kursie można między innymi nauczyć się jak chodzić w rakach, dowiedzieć się jak posługiwać się czekanem czy jak hamować upadek. Przed zakupem trzeba się upewnić, że prowadzący posiadają odpowiednie uprawnienia do przeprowadzenia kursu.


2. Wejście na Mnicha z przewodnikiem


Mnich to oczywiście tylko przykład, bowiem może być to każdy inny tatrzański szczyt. Ale za każdym razem kiedy patrzymy na ten charakterystyczny szczyt będąc nad Morskim Okiem zwraca naszą uwagę. Na szczyt prowadzi prosta droga wspinaczkowa, która wymaga użycia liny. Ale co ważne nie trzeba posiadać swojego sprzętu, bowiem uprząż i kask, a zimą także raki, czekan i zestaw lawinowy, zapewnia przewodnik. Wejście na Mnicha to z pewnością będzie niesamowita przygoda, zwłaszcza dla osób, które nie miały jeszcze styczności ze wspinaczką. W tym przypadku także warto upewnić się, że przewodnik posiada licencję i uprawnienia do wspinaczki i prowadzenia wycieczek poza szlakiem.3. Lot widokowy nad Tatrami


W zależności od posiadanego budżetu do wyboru możemy wybrać lot paralotnią bądź awionetką nad Tatrami. To z pewnością będzie niesamowita przygoda dla tych osób, które lubią latać. Bo jeśli ktoś panicznie boi się wsiąść do samolotu to nic na siłę. Dla każdego miłośnika gór możliwość podziwiania gór z zupełnie innej niż do tej pory perspektywy to genialny prezent. Jedno jest pewne, na tym lotniczym szlaku na pewno nie będzie tłoczno ;) A i jakie wspomnienia!


4. Karnet na ściankę wspinaczkową


Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. I w tym przypadku może tak być. Pierwsza wizyta w centrum wspinaczkowym powinna być poprzedzona szkoleniem z podstaw asekuracji. Dobrze jest wybrać się z kimś, kto mógłby wszystko wytłumaczyć i pokazać na miejscu. Ale jeśli wśród znajomych nie ma takiej osoby, dobrym wyjściem jest zapisanie się do sekcji wspinaczkowej. Dzięki temu wymówka, że nie mamy z kim iść przestaje istnieć.


5. Bilet na Wintercamp


Jak co roku, w lutym w Gorcach na Turbaczu organizowany zostanie już 11 edycja zimowego biwaku Wintercamp. Impreza cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników gór i zimowych aktywności, a bilety zazwyczaj sprzedają się jak świeże bułeczki, więc warto pospieszyć się z rezerwacją miejsc. Na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi budowa jamy śnieżnej czy zimowe spanie w namiocie. Oprócz zabawy nie zabraknie także czasu na naukę i zajęcia praktyczne, w programie znajduje się między innymi szkolenie skiturowe, medyczne, terenowe czy warsztaty wspinaczki lodowej.


6. Bilet na Himalaya Base Camp


Czy można poczuć się jak w Himalajach nie wyjeżdżając zbyt daleko i nie przekraczać granicy naszego państwa? Okazuje się, że można. I to dwa razy do roku. Zazwyczaj we wrześniu i w marcu, kiedy organizowany jest Himalaya Base Camp. Oprócz wielu szkoleń między innymi jak przygotować biwak w skale czy jak rozbić awaryjny biwak w górach największą atrakcją jest spanie w specjalnie przygotowanych namiotach zawieszonych w ścianie! Dla tych, którym na samą myśl o tym ekstremalnym miejscu noclegowym może zrobić się słabo spieszymy z informacją, że można spać także na ziemi.


7. Warsztaty fotograficzne w górach


Aparat fotograficzny to nieodłączny kompan miłośników górskich wędrówek. Bo właśnie dzięki zdjęciom możemy zatrzymywać chwile w obiektywie. Jak robić dobre zdjęcia? Na co zwrócić uwagę? Jakie są najczęstsze błędy? Odpowiedź między innymi na te pytania możemy uzyskać na kursach fotograficznych. Ale warto teorię połączyć z praktyką! I wybrać się na warsztaty fotograficzne w górach. Dzięki temu w kameralnej grupie uzyskamy mnóstwo cennych informacji i wskazówek, żeby zdjęcia były jeszcze lepsze.


I to by było na tyle. Która propozycja najbardziej przypadła Wam do gustu? Czy jednak jesteście zwolennikami materialnych prezentów? 

2 komentarze:

  1. Ja bym chętnie znalazła pod choinką zaproszenie na warsztaty fotograficzne, a karnet na ściankę może w końcu zmobilizowałby mnie do wybrania się na nią ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Teraz trzeba tylko jakoś wspomnieć o tym Mikołajowi ;)

      Usuń

 

INSTAGRAM