Pomysł na prezent - 18 książek dla miłośników gór

Książka to zawsze dobry pomysł na prezent. Dla Żony, Męża, Mamy, Taty, Siostry czy Brata, Dziewczyny, Chłopaka, dla Koleżanki, dla Kolegi, tak naprawdę dla każdego. 
POMYSŁ NA PREZENT - 18 KSIĄŻEK DLA MIŁOŚNIKÓW GÓR


Książka to zawsze dobry pomysł na prezent. Dla Żony, Męża, Mamy, Taty, Siostry czy Brata, Dziewczyny, Chłopaka, dla Koleżanki, dla Kolegi, tak naprawdę dla każdego. Książka kupiona z okazji urodzin, imienin, na święta albo bez żadnej okazji. W ostatnim czasie pojawiło się tak wiele książek o tematyce górskiej, które polecają się zwłaszcza na długie jesienne i zimowe wieczory. A zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych poszukiwań prezentów. Dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić Wam i wszystkim Świętym Mikołajom zadanie i przygotowaliśmy listę 18 książek, dla każdego miłośnika gór i pieszych wędrówek.  


1. Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi 

Miłka RaulinMiłka Raulin to najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Pomysł, aby zdobyć najwyższe wierzchołki kontynentów narodził się w 2011 roku. A 7 lat później, 22 maja 2018 roku Miłka zdobywając Mount Everest zrealizowała swój autorski projekt "Siła marzeń - Korona Ziemi". Ta niesamowita kobieta pokazuje, że jeśli się czegoś bardzo pragnie to musi się udać! Chociaż nie zawsze jest lekko i kolorowo i czasem jest pod górę to nie można się poddawać! Książa dostępna jest tutaj. 


2. Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami.
Rafał Fronia

Rafał Fronia podczas Narodowej Wyprawy na K2 publikował na bieżąco dzienniki zyskując przy tym tysiące czytelników. Bo Rafał Fronia ma niezwykłą lekkość i umiejętność pisania, bowiem potrafi zabrać czytelnika na kilka ośmiotysięczników bez wychodzenia z domu. Książka dostępna tutaj.


3. Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników. 

Piotr Trybalski 


K2 nazywana jest górą zabójcą. A mimo to przyciąga. Mówią, że do trzech razy sztuka, ale niestety nie w tym przypadku. Trzecia zimowa próba zdobycia K2 przez Polaków niestety nie zakończyła się sukcesem. Choć wyprawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród osób interesujących się górami to za sprawą akcji ratunkowej na Nanga Parbat wyprawą żyło nie tylko cała Polska. I bardzo łatwo ludziom przychodzi ocenianie innych z wygodnego fotela w ciepłym domu. Ale wracając do książki to autor tworzy swego rodzaju kompendium wiedzy o K2 i próbuje znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie dlaczego nie udało się zdobyć góry. Książka dostępna tutaj. 


4. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć.

Beata Sabała - ZielińskaTo pierwsza książka, która opowiada o niezwykłe niebezpiecznej pracy ratowników górskich. Zawsze gotowi, żeby nieść pomoc innym. Przygotowani do akcji o każdej porze dnia i nocy, w różnych warunkach atmosferycznych. Często, żeby pomóc innym sami ryzykują własnym zdrowiem i życiem. Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak wygląda praca ratownika górskiego. To książka, która opowiada o trudach ich pracy, o sukcesach i porażkach, satysfakcji i wątpliwościach. Książkę można kupić tutaj. 


5. Nanga Dream. Opowieść o Tomaszu Mackiewiczu.
Mariusz Sepioło 

Dla Tomasza Mackiewicza Nanga stała się swego rodzaju obsesją. Po kilku nieudanych próbach jej zdobycia w styczniu tego roku spróbował jeszcze raz. Jak się okazało zapłacił za to najwyższą cenę. Po podjęciu akcji ratunkowej na Nanga Parbat rozpętała się prawdziwa burza odnośnie jego decyzji o chęci zdobycia góry. Polacy, którzy przygotowywali się do zdobycia K2 podjęli heroiczną próbę uratowania Elizabeth i Tomka. Niestety dla Mackiewicza nie było już ratunku. Książka dostępna jest tutaj.


6. Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt.

Elżbieta Sieradzińska 


O Wandzie Rutkiewicz, legendzie polskiego himalaizmu powstało już kilka książek. W górach ambitna, uparta, bezkompromisowa, w życiu codziennym spokojna i chętna do pomocy. Zawsze jednak nastawiona na osiągnięcie wyznaczonego celu. Co nowego znajdziemy w książce w porównaniu do poprzednich pozycji o Wandzie? Autorka oprócz rozmów z alpinistami sięga także do niepublikowanych wspomnień i zdjęć. Książka dostępna tutaj.


7. Elizabeth Hawley. Strażniczka gór.

Bernadette McDonald Elizabeth Hawley amerykańska dziennikarka i postać legenda. To właśnie dzięki niej cały świat mógł poznać najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. Choć sama nigdy nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika można powiedzieć, że znała je jak własną kieszeń. Skrupulatnie dokumentowała wszystkie górskie ekspedycje stając się jednocześnie wielkim autorytetem i skarbnicą wiedzy o wyprawach w najwyższe góry świata. To ona potrafiła rozstrzygać wątpliwości związane ze zdobywaniem szczytów. Zmarła w styczniu 2018 roku i w pozostawionym archiwum "Himalayan Database" opisała m.in. 9,5 tyś. ekspedycji na 450 nepalskich szczytów. Książka dostępna jest tutaj.


8. O życiu.

Reinhold Messner 


Reinhold Messner pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Cztery lata temu skończył 70 lat i uznał, że to idealna okazja, żeby podsumować swoje dokonania. Dlatego właśnie ta opowieść składa się z 70 krótkich rozdziałów, które opisują wydarzenia z przeszłości. Ale nie są to same sukcesy, ale także jak wskazuje tytuł samo życie. Książka dostępna jest tutaj9. Jeden dzień z życia. 

Krzysztof Wielicki


Krzysztof Wielicki to legenda polskiego i światowego himalaizmu, a książka to zbiór wspomnień wydanych w formie kartek z pamiętnika. Książka opowiada nie tylko o zwycięstwach i sukcesach, ale także o trudach wspinaczki, porażkach i tragediach. Książka dostępna tutaj.10. Górskie wyprawy fotograficzne.

Karol NienartowiczTo książka, która powstała z połączenia dwóch pasji: fotografii i gór. I jest to pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego miłośnika gór, który nie rusza się nigdzie bez aparatu. Choć nie jest to typowy podręcznik do nauki fotografii, książka ma formę luźnego poradnika. Zdjęcie, które znajduje się na okładce stało się dla nas inspiracją do zobaczenia Secedy na własne oczy. Książka dostępna jest tutaj. 


11. "Babskie" góry. Kobiecy sposób na trekking, skitury oraz rower. 

Natalia Tomasiak 


Książka pełna porad odnośnie sprzętu, diety czy stroju oraz kompletowania apteczki czy przygotowania prowiantu. Jeśli chcesz zacząć swoją górską przygodę i nie wiesz od czego zacząć ta książka jest dla Ciebie. Po jej lekturze przekonasz się jak wiele masz możliwości i możesz zacząć działać! Książka dostępna tutaj.12. Góry z dzieckiem.

Marlena Woch 


To książka obowiązkowa dla tych, którzy chcą zarażać górskim bakcylem swoje pociechy od najmłodszych lat. Pełna praktycznych porad, szczegółowych opisów tras i propozycji wycieczek. Książka dostępna jest tutaj. 


13. Na drodze bez powrotu

Allan Sandy


Książka opisuje jedno z wielkich wyzwań himalaizmu, czyli pierwsze przejście trzynastokilometrowej Grani Mazeno na Nanga Parbat. 18 dni w ekstremalnych warunkach, dwoje pięćdziesięciolatków i wyprawa zakończona sukcesem. Jak tego dokonali? Odpowiedź z pewnością znajdziecie w książce. Książka dostępna tu. 


14. Góry. Stan umysłu.

Robert MacFarlane


Dobra wiadomość dla fanów Roberta MacFarlane, którym podobała się jego książka "Szlaki. Opowieści o wędrówkach". 28.11.2018 to data premiery kolejnej książki tego brytyjskiego pisarza. "Góry. Stan umysłu". Jaki wpływ na człowieka mają góry? Co sprawia, że przyciągają niczym magnes? Ta książka to próba ukazania jak na przełomie kilku stuleci zmieniło się postrzeganie i chęć zdobywania nie tylko najwyższych gór świata. Książka dostępna tutaj


15. Umarłem cztery razy.

Julia Lachowicz-Nowacka


Piotr Pogon to niezwykły wojownik. Od trzydziestu lat dzielnie zmaga się z nowotworem i nie zwalnia tempa. To pierwszy człowiek na świecie, który ukończył morderczy triathlon Ironman - 4 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu bez płuca. Zdobył wraz z niewidomym Łukaszem Żelechowskim
najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua. Oprócz tego zdobył między innymi Elbrus i Kilimandżaro. Biografia Piotra Pogona dostępna tutaj. 


16. Przez polskie góry. Przewodnik biegacza.

Natalia Tomasiak, Marcin Świerc


To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników biegania i gór. Dla tych którzy chcieliby zacząć swoją górską przygodę, ale nie wiedzą od czego zacząć. Dużo praktycznych informacji, gotowe trasy w polskich górach, mapy i profile wysokościowe. I odpowiedź na kluczowe pytanie dlaczego warto biegać po górach! Książka dostępna tutaj.


17. Rzeźnik. Historia kultowego biegu.

Anna Dąbrowska, Piotr Skrzypczak


Bieg rzeźnika uznawany jest za jeden z najtrudniejszych w Polsce i mimo tego, a być może właśnie dzięki temu z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Trasa rozgrywanego w Bieszczadach biegu liczy sobie 78 kilometrów, a najlepsi pokonują ten dystans w czasie około ośmiu godzin! Co ciekawe w biegu startuje się w duetach, co z pewnością jest dodatkowym wyzwaniem. Książka dostępna jest tutaj. 18. Północ. Jak Odnalazłem Siebie Na Szlaku Appalachów.

Scott Jurek


Bardzo inspirująca książka autora bestsellera Jedz i biegaj. 3523 kilometrów, 7 tygodni na szlaku Appalachów. Ale żeby nie było łatwo, trzeba podnieść poprzeczkę. Nie chodziło tylko o to, żeby przymierzyć ten najtrudniejszy amerykański szlak, ale pobić także rekord prędkości. Opowieść o niezwykłej determinacji i niezłomności. Książka dostępna jest tutaj. 


We wpisie znajdują się linki afiliacyjne, klikając je możecie dorzucić kilka groszy do naszej górskiej skarbonki! :)

I to by było na tyle! Ale do wyżej wymienionych propozycji dopisujemy jeszcze 7 inspirujących książek o polskich himalaistach i himalaistkach.

Jeśli jednak nadal czujecie niedosyt i nie jesteście przekonani zajrzyjcie do wpisu 25 pomysłów na prezent dla miłośnika gór i podróżnika. 0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

INSTAGRAM