7 inspirujących książek o polskich himalaistach i himalaistkach

Wakacje to idealny czas na nadrobienie wszystkich książkowych zaległości. Długie i ciepłe (z tym to różnie w naszym klimacie bywa) letnie wieczory bardzo polecają się na czytanie. 


7 INSPIRUJĄCYCH KSIĄŻEK O POLSKICH HIMALAISTACH I HIMALAISTKACH!Wakacje to idealny czas na nadrobienie wszystkich książkowych zaległości. Długie i ciepłe (z tym to różnie w naszym klimacie bywa) letnie wieczory bardzo polecają się na czytanie. 

W ostatnim czasie na rynku czytelniczym pojawiło się naprawdę wiele ciekawych pozycji i co ważniejsze niedługo pojawią się także kolejne. Już we wrześniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Piotra Trybalskiego "Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników", która będzie reporterskim zapisem wyprawy, którą prawie cała Polska śledziła na bieżąco. To będzie też próba odpowiedzi na pytanie dlaczego zimowe wspinaczki na najwyższe góry świata stały się domeną naszych rodaków.  


Ale, ale jest też bad news. Czy wiecie, że według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową tylko 38 % Polaków czyta książki?? To oznacza, że prawie 2/3 naszych rodaków nie przeczytało w 2017 roku żadnej książki!! 


Może coś w tym jest, że takie mamy czasy. Teraz ludziom nie za bardzo chce czytać, wolą oglądać filmiki na Youtubie. No to wbrew temu wszystkiemu polecamy bardzo kilka tytułów, które umilą Wasze wieczory. Jak łatwo się domyślić będą to górskie ksiązki, które opowiadają nie tylko o zdobywaniu najwyższych gór świata, ale także przedstawiają losy najwybitniejszych polskich himalaistek i himalaistów. Choć każda z nich traktuje o tym samym to każda z nich jest inna. Wszystkie opowiadają o bezgranicznej miłości do gór, pasji, poświęceniu i cenie jaką trzeba zapłacić za zdobywanie najwyższych szczytów. Czasami także niestety tę największą. 

Książek o tematyce górskiej jest tak wiele, że nie sposób przedstawić ich wszystkich w jednym miejscu, dlatego dziś polecamy Wam 7 inspirujących tytułów o polskich himalaistach i himalaistkach.1. "Ja, pustelnik" Autobiografia. Piotr Pustelnik 

 Piotr Pustelnik i Piotr Trybalski 

Wydawnictwo Literackie 
Piotr Pustelnik to trzeci Polak, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Jego autobiografia to jedna z tych książek, która wciąga Cię już od pierwszych stron i jest warta wszystkich zarwanych nocy. Nim się obejrzysz okaże się, że dotarłeś do końca. I wtedy jest trochę szkoda, bo chciałoby się więcej. 

To książka, która opowiada o tym, że nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń. O tym jak wygląda droga na każdy z czternastu ośmiotysięczników. To także książka o strachu, odwadze i wbrew pozorom również o porażkach. Skłania do refleksji, do szukania odpowiedzi na trudne pytania. 

Recenzja książki "Ja, pustelnik. Autobiografia".

Bardzo, bardzo, bardzo polecamy. 
10/10


2. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" 

 Anna Kamińska 

 Wydawnictwo LiterackieWanda Rutkiewicz to prawdziwa legenda polskiego himalaizmu, ktorej nie trzeba nikomu przedstawiać. Niezwykła kobieta, która zawsze dążyła do perfekcji, uparta i bezkompromisowa. Zakochana w górach bez pamięci. Budząca skrajne emocje, niektórzy ją podziwiali, inni głośno krytykowali. Bez względu na otoczenie Wanda robiła swoje i była mocno zdeterminowana, żeby osiągnąć swoją "Karawanę do marzeń".

Autorka Anna Kamińska bardzo szczegółowo przedstawia losy pierwszej Polki, która zdobyła Mount Everest. W pierwszej części książki może nawet zbyt dokładnie opisuje pochodzenie rodziny i dzieciństwo Wandy. Kolejne części poświęcone górskim wyprawom czyta się zdecydowanie szybciej. 

Recenzja książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci". 

Warto przeczytać.
8/10


3. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" 
 Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski 
 Wydawnictwo Agora
Jerzy Kukuczka to ikona polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie z czternastu ośmiotysięczników i zrobił to w przeciągu ośmiu lat. 

To książka, która wciąga od samego początku. To niezwykła opowieść o bezgranicznej miłości do gór, o pasji, determinacji i ryzyku, które jest nieodłącznym elementem każdej wyprawy. Góra trzy dni zajmie Ci przeczytanie książki! Jak się postarasz może nawet i dwa. 

Naprawdę warto przeczytać!
10/10


4. "Spod zmarzniętych powiek" 

 Dominik Szczepański, Adam Bielecki 

 Wydawnictwo AgoraTo kolejna książka, która pochłonie Cię bez reszty. Nie bez przyczyny umieszczamy ją zaraz po Jerzym Kukuczce, bo można śmiało powiedzieć, że Adam to jego następca. Młody, niezwykle ambitny i skromny. Zrobiło się o nim głośno po zdobyciu przez Polaków Broad Peaku, kiedy ze szczytu nie wrócili Tomek Kowalski i Maciej Berbeka. Wówczas fala krytyki i hejtu w stronę Bieleckiego była ogromna.

Po raz drugi kiedy to Bielecki wraz z Denisem Urubko ruszyli na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabet Revol. Udało im się bezpiecznie sprowadzić Francuzkę. Tym razem Bielecki był podziwiany. 

Książka posiada także pewien bonus dla czytelników. Znajdują się w niej kody QR, które odsyłają do filmików z opisanych wypraw. Dzięki temu można także zobaczyć jak wyglądają wyprawy z bliska.

Bardzo polecamy!

10/10


5. Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę.

 Mariusz Sepioło 

 Wydawnictwo Znak


To trochę inna książka niż wszystkie wyżej wymienione, ponieważ nie opowiada o jednej bohaterce, ale o czternastu niezwykłych kobietach. Silnych, ambitnych i niezależnych Polkach, które wspinały się na najwyższe góry świata. 

W pierwszej części książki zatytułowanej "Wczoraj" znajdują się biografie Haliny Krüger-Syrokomskiej, Anny Okopińskiej, Dobrosławy Miodowicz-Wolf, Wandy Rutkiewicz, Alicji Bednarz, Ewy Paniejko-Pankiewicz i Joanny Piotrowicz. W drugiej części "Dziś" poznamy historie Kingi Baranowskiej, Agnieszki Bieleckiej, Izabeli Czaplickiej, Aleksandry Dzik, Katarzyny Skłodowskiej, Małgorzaty Jurewicz i Sylwii Bukowickiej. 

Książka autorstwa Mariusza Sepioło wywoła także trochę kontrowersji - pojawiały się zarzuty, że nie zostały w niej umieszczone historie chociażby Anny Czerwińskiej i Krystyny Palmowskiej. 

To czternaście krótkich opowieści o tym jak wygląda droga na szczyt. O sile i determinacji, o walce o swoją pozycję i cenie jaką trzeba za to zapłacić. 

Książka warta przeczytania
8/10


6. Artur Hajzer. Droga Słonia 

 Bartek Dobroch 

Wydawnictwo Znak  Na biografię Artura Hajzera, twórcy Polskiego Himalaizmu Zimowego czekaliśmy z niecierpliwością. Choć książka od początku nas nie porwała to z każdą kolejną stroną było już z górki. A uczucia po przeczytaniu tej książki pozostają mieszane.

Popularny Słoń w 1987 roku razem z Jerzym Kukuczką jako pierwsi zdobywają zimą, nazywaną najgroźniejszą górę świata,  Annapurnę. 

Ta biografia to bardzo szczegółowy opis życia Artura Hajzera, od najmłodszych lat, pierwszych wypraw poprzez rozwinięcie własnej firmy i stworzenie programu Polski Himalaizm Zimowy. Z pewnością nie jest to książka, która przedstawia tylko same dobre strony Hajzera. W niektórych momentach pokazuje jak mieszane emocje budził w kontaktach z innymi.  Upór, dążenie do wyznaczonego celu i determinacja miesza się z gotowością ruszenia na pomoc innym, bezinteresownym wsparciem i walką z własnymi słabościami. 

Po tragedii na Broak Peaku oskarżany o ryzykowanie zdrowia i życia kolegów postanawia uciec w góry, żeby odpocząć od szumu medialnego, znaleźć trochę spokoju. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach na zboczach Gaszebruma I pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi.

Polecamy!
8/10

7. Przesunąć horyzont 

 Martyna Wojciechowska 


Na koniec zostawiliśmy książkę, której nie mogło tutaj zabraknąć. To idealna propozycja dla każdego, nie tylko dla miłośników gór! 


Martyny Wojciechowskiej raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To niezwykła i silna kobieta, która wciąż pokazuje, że niemożliwe nie istnieje. To opowieść, która pokazuje, że nie ma barier, których nie można pokonać. 

Ciężko uwierzyć, że kobieta, która złamała kręgosłup i była o krok o śmierci potrafi zmobilizować się do walki o powrót co normalnego funkcjonowania. I pomagają jej w tym góry. Być może wtedy pomysł zdobycia Korony Ziemi wydawał się szalony, to jednak Martyna pokazała, że ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach. Bo niemożliwe przecież nie istnieje.

Książka, do której lubimy wracać!
11/10

A jakie są Wasze ulubione górskie tytuły? Jak wygląda Wasza lista książek na wakacje? :)6 komentarze:

 1. Z chęcią zapoznałabym się z którąś z nich, mimo iż himalaizm jest mi zupełnie obcy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuję się pod Waszymi typami, nawet nie będę powtarzać zachwytów. Jedynie Pustelnik jeszcze przede mną. Dołożę jednak swoje trzy górskie grosze - Himalaistki są słabą książką i zrobioną raczej po łebkach. Może taki był zamysł, bo jednak sporo tu sylwetek pań. Podobnie nie podeszła mi książka, której w zestawiuniu nie ma, czyli biografia Wojciecha Kurtyki. Jego podejście do gór jest mi niezwykle bliskie, a jednak nie poczułam tego w pełni, czytając tę pozycję. Od siebie dodam jeszcze nowość Rafała Froni "Anatomia Góry". Rekomendacją powinny być tutaj jego zapierające dech w piersiach relacje spod K2. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książka Pustelnika z pewnością Ci się spodoba!! :) Kurtyki właśnie nie czytaliśmy, a "Anatomię Góry" właśnie kupiliśmy i czekamy aż przyjdzie :D

   Usuń
 3. Oprócz książki Martyny nie czytałam chyba żadnej z nich, bo niestety z nowościami wydawniczymi jeśli chodzi o górską literaturę jestem strasznie do tyłu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam żadnej z tych książek chociaż o niektórych z nich słyszałam wiele pozytywnych opinii. Podziwiam himalaistów za tę pasję, piękną chociaż również niebezpieczną... Jeśli tylko będę miała czas i przeczytam wszystkie czekające w kolejce książki, to chętnie sięgnę po którąś z tych. Najchętniej przeczytałabym książkę Martyny Wojciechowskiej :)

  OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM