Lago di Braies - szmaragdowe jezioro w Dolomitach

Po turkusowym jeziorze Lago di Sorapis przyszła pora na kolejne, tym razem szmaragdowe Lago di Braies. 
Lago di Braies - szmaragdowe jezioro w Dolomitach 


Lago di Braies to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i spektakularnych jezior w Dolomitach. Wszystko za sprawą szmaragdowego koloru wody, w której odbijają się górskie szczyty i drewnianych łódek, którymi można pływać po jeziorze. Zdjęcia z tego miejsca robią furorę na Instagramie i turyści zjeżdzają tam z całego świata. A widoki na żywo są jeszcze lepsze! I jeszcze jedna ciekawostka: nad jeziorem kręcono serial  "Un passo dal cielo" (Krok do nieba).


Dwie nazwy jeziora: Lago di Braies/ Pragser Wildsee


Jezioro nazywane Perłą Dolomitów znajduje się w Południowym Tyrolu w rezerwacie Fanes-Sennes-Braies.  Położne jest na wysokości 1494 m n.p.m. Lago di Braies to jedno z największych (31 h) i najgłębszych (maksymalna głębokość 36 m, średnia głębokość 17 m) jezior naturalnych w Dolomitach. Maksymalna temperatura wody powierzchniowej wynosi 14 st. Jezioro posiada dwie nazwy, włoską Lago di Braies i niemiecką Pragser Wildsee. Wynika to z tego, że Południowy Tyrol to autonomiczny region należący do Włoch, a językiem dominującym jest niemiecki. Więcej na temat podwójnych nazw pisaliśmy w tekście o trekkingu w Dolomitach. 
Jak dojechać nad Lago di Braies? 


Wsiąść do auta, wpisać nazwę w nawigację i dać się poprowadzić. Nie zrażać się gigantyczną ilością kilometrów do pokonania, ten widok wynagrodzi Ci długą podróż samochodem. A tak na poważnie podczas naszego urlopu w Dolomitach bazą wypadową była Cortina D'Ampezzo. Z campingu Olympia do jeziora dotrzeć można w niecałą godzinę, do pokonania jest 46 kilometrów. Będąc tak blisko grzechem byłoby nie tam nie dotrzeć. 


Lago di Braies cieszy się tak ogromną popularnością wśród turystów z całego świata, że w sezonie można mieć problem z odbiorem tego miejsca, bowiem bywa bardzo tłoczno. Dlatego najlepiej wybrać się tam bardzo wczesnym rankiem albo popołudniem. Dobra wiadomość dla śpiochów jest taka, że zaraz przy jeziorze znajduje się hotel i choć podobno ceny są dosyć wysokie to miejsce trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. My nad Lago di Braies wybraliśmy się już późnym popołudniem wracając z Lago di Sorapis i to była bardzo dobra decyzja. Choć po przyjeździe ludzi było całkiem sporo to z upływem czasu robiło się spokojniej i ciszej. 

Być może na tak wielką popularność Lago di Braies, oczywiście pomijając wizualne aspekty, jest fakt, że jest to miejsce dostępne dla każdego, bowiem można praktycznie podjechać pod samo jezioro. Auto można zostawić na jednym z trzech parkingów (cena za postój to 6 Euro), po drodze minąć bar i voila! W ten oto prosty i nie wymagający żadnego wysiłku sposób dotrzesz do jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie. 

Słyszeliśmy, że w sezonie wjazd na parkingi możliwy jest tylko w określonych godzinach, w tych najbardziej obleganych auto trzeba zostawić na innym parkingu i stamtąd autobusy dowożą turystów do jeziora.Co robić nad jeziorem Lago di Braies?


Możliwości jest wiele, każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przede wszystkim można, a nawet trzeba nacieszyć oczy niezwykłymi widokami, a żeby ich nie zapomnieć przyda się duża karta pamięci w telefonie czy aparacie. Jest bardzo duża szansa, że będziesz zachowywać się jak japoński turysta w akcji robienia zdjęć. Ale nie martw się, pewnie nie będziesz w tym odosobniony. Po godzinie możesz stwierdzisz, że masz już wszystkie ujęcia ;)Rejs drewnianą łódką po Lago di Braies - znak rozpoznawczy tego miejsca Kiedy już uznasz, że już wystarczy zdjęć możesz wynająć drewnianą łódkę i popływać po jeziorze. To z pewnością największą atrakcją tego miejsca. Oczywiście pod warunkiem, że nie boisz się wody i na jej widok nie kręci Ci się w głowie. Dlatego zapadła damska decyzja, że mimo szczerych chęci łódki podziwiamy z odległości. 

Wypożyczalnia czynna jest w określonych godzinach, w czerwcu była czynna od 10.00 do 17.00. Łódek jest sporo, tak samo jak chętnych na pływanie. Łódkę można wynająć na kwadrans (koszt 5 Euro), pół godziny (koszt 12 Euro) czy godzinę (koszt 20 Euro). 
Wędrówka dookoła Lago di Braies dla każdegoDla lubiących aktywny wypoczynek wprost idealna jest trasa prowadząca dookoła jeziorka. Szlak liczy nieco ponad 3 kilometry i nie jest wymagający, przewyższenia na ścieżce są nieznaczne. Co więcej zaraz przy wejściu jest zazwyczaj bardzo dużo ludzi, a ich liczba maleje wraz z pokonywaniem szlaku. Jeśli więc zależy Ci na delektowaniu się widokami w ciszy i spokoju zdecydowanie wybierz się na krótką wędrówkę dookoła Lago di Braies. Krótka wędrówka może się zamienić w dłuższą poprzez liczne postoje na zdjęcia. Ale w tym miejscu pośpiech to grzech. 
Bardziej wymagające szlaki z Lago di Braies 


Na nieco bardziej wprawionych turystów nad jeziorem czekają także bardziej wymagające trasy. Jedną z nich jest szlak prowadzący na Croda del Becco/Seekofel. Tak, tak, to ten majestatyczny szczyt, który wznosi się nad Lago di Braies. Widoki z góry są fenomenalne, możecie je zobaczyć u Eli i Tomka z Górskiej Przygody. 
Lago di Braies to miejsce, które od pierwszego wejrzenia urzekło nas na Instagramie w rzeczywistości okazało się być tak samo piękne! W tym przypadku Internet nie kłamie. Jeśli tylko będziecie w okolicy koniecznie zobaczcie to miejsce. A jeśli nie planujecie to warto to zrobić! 

Pozostałe wpisy z Dolomitów: 

Trekking w Dolomitach - informacje praktyczne 

Lago di Sorapis - turkusowe jezioro w Dolomitach 

Camping w Dolomitach - informacje praktyczne
1 komentarze:

 

INSTAGRAM