Test śpiwora Rockland Ultralight 1000

Kiedy w tamtym roku zdecydowaliśmy, że pojedziemy w Dolomity o będziemy spać pod namiotem słyszeliśmy od znajomych różne opinie. Jedni mówili, że to super sprawa, inni, że są zbyt wygodni i zdecydowanie wolą hotel. My z kolei lubimy nocleg na łonie natury i spanie w namiocie. Wiemy też, że po prostu trzeba się przygotować do takiego wyjazdu, żeby móc czuć się na nim komfortowo. Jedną z ważniejszych kwesti jest wybór odpowiedniego śpiwora, dzięki któremu noc spędzimy w komfortowych warunkach. 

Test śpiwora Rockland Ultralight 1000


Firma Rockland posiada w swojej ofercie nową linię śpiworów turystycznych ULTRALIGHT, które przeznaczone są dla miłośników outdooru i turystyki. Dostępne są trzy modele o różnej gramaturze, która wpływa na zakres temperatur i sezonowość śpiworów. 

Ultralight 600 przeznaczony na umiarkowanie ciepłe letnie i wiosenne noce, Ultralight 800 również na lato, ale także wczesną jesień, model Ultralight 1000 dobrze sprawdzi się jesienią i podczas łagodnej zimy. 

Ja zdecydowałam się na model najgrubszy z całej linii, czyli Rockland Ultralight 1000. Zależało mi na cieplejszym śpiworze, który będę mogła wykorzystać nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale także wiosną czy jesienią. Zimą z kolei mogę go wykorzystać jako wkładkę czy śpiwór wewnętrzny np. do spania 
w schronisku. W niektórych schroniskach za pościel pobierana jest dodatkowa opłata, więc jest to także jakiś sposób na obniżenie kosztów. Ale podczas spania na tzw. glebie śpiwór jest już niezbędny. Śpiwór Rockland Ultralight 1000 dostępny jest w kolorze szaro-niebieskim, co pozwala przypuszczać, że nie będą widoczne na nim zabrudzenia. 

Zakres temperatur śpiwora Rockland Ultralight 1000


Zgodnie z normą EN13537 wyznaczone zostały 4 standardy temperatury.[1]

Górny limit - temperatura, w której standardowy mężczyzna może spać bez nadmiernego pocenia się. Został założony z otwartym kapturem i zamkami błyskawicznymi, z ramionami na zewnątrz torby.

Komfort - temperatura, w której standardowa kobieta może spać wygodnie w wygodnej pozycji.

Dolna granica - temperatura, w której standardowy mężczyzna może spać przez osiem godzin w pozycji zwiniętej bez przebudzenia.

Ekstremalne - minimalna temperatura, w której standardowa kobieta może pozostać przez sześć godzin bez ryzyka śmierci z powodu hipotermii (chociaż odmrożenia są nadal możliwe). Oceny te są przyjmowane przy założeniu, że podmiot używa podkładki do spania, namiotu i ma jedną warstwę podstawową bielizny termicznej. 


Dla celów tych pomiarów przyjmuje się, że „standardowy człowiek” ma 25 lat, wysokość 1,73 mi wagę 73 kg; przyjmuje się, że „standardowa kobieta” ma 25 lat, wysokość 1,60 mi wagę 60 kg.


Zakres temperatur śpiwora Rockland Ultralight 1000


Komfort 0°C
Limit -5°C
Ekstremalna  -10°C

Trzeba pamiętać, że kobiety nieco inaczej odczuwają temperaturę niż mężczyźni. Przeprowadzone badania wykazują, że kobiety szybciej marzną od mężczyzn choć nasza temperatura ciała jest taka sama. Spowodowane jest to innymi uwarunkowaniami biologicznymi, np. wahaniami hormonów czy innym metabolizmem. Ja zdecydowanie należę do teamu #zmarzlaki, dlatego dla mnie temperatura komfortu dla tego śpiwora to 5°C. Podczas pobytu w górach tyle właśnie wynosiła temperatura, a mi było w nim ciepło. Nie zmarzłam, ale także się nie przegrzałam. Ubrana byłam w koszulkę termoaktywną z długim rękawem, spodnie dresowe i obowiązkowo ciepłe skarpetki.  
Wymiary i waga śpiwora Rockland Ultralight 1000


Wymiary po rozłożeniu: 215x75x50 cm
Wymiary po złożeniu: 33x18x17 cm
Waga: 1 090 g (wraz z workiem)

Jak sama nazwa wskazuje ten śpiwór naprawdę jest light, czyli kompaktowy i lekki. Co prawda my do tej pory używaliśmy śpiwora tylko na campingach, ale ten model spokojnie spakowalibyśmy do plecaka i zabrali na górski trekking. Podane przez producenta wymiary można jeszcze zmniejszyć dzięki paskom, które znajdują się przy pokrowcu. Budowa śpiwora Rockland Ultralight 1000


Rockland Ultralight 1000 to komfortowa mumia, a największą zaletą tego rodzaju śpiworów jest ergonomiczny kształt dopasowany do sylwetki. Śpiwór posiada podwójny kaptur, który chroni głowę i każdy z nich ma oddzielny ściągacz i rzep. Wewnątrz śpiwora jest wystarczająco dużo miejsca, żeby położyć się w nim wygodnie, mieć przestrzeń dla rąk i nóg oraz nie krępować ruchów. Miejsca nie powinno być jednak zbyt dużo, żeby nie uciekało ciepło. Śpiwór dzięki swojej sprężystości bardzo dobrze dolega do ciała. Ma to bardzo dużo zalet, jak chociażby to, że materiał z ociepliną lepiej dolega do ciała i jest po prostu cieplej. Drugą zaletą jest to, że można go wykorzystać jak pierwszą warstwę docieplającą, jako wkładkę do drugiego śpiwora. Wadą w przypadku większych osób może być fakt, że jest po prostu ciasno, co może wpływać na wygodę. W moim przypadku, osoby o wzroście 176 i powiedzmy szczupłej budowie ciała nie robiło mi to wielkiej różnicy, choć zwróciłam uwagę na ten aspekt. 

W śpiworze zastosowano także technikę wzmacniania tkaniny dodając dodatkowe, mocniejsze włókno. Dzięki temu materiał jest bardziej odporny na rozdarcie czy uszkodzenie mechaniczne. 

Producent w swojej ofercie proponuje także wybór umieszczenia suwaka w zależności od indywidualnych preferencji - śpiwory dostępne są z zamkiem zarówno po prawej jak i lewej stronie. W moim śpiworze zamek jest po lewej stronie, co dla mnie jest trochę uciążliwe, bo do tej pory miałam je po drugiej stronie. Zapinanie i rozpinanie śpiwora jest nieco kłopotliwe, ale być może jest to kwestia przyzwyczajenia.  
Dodatkowo wewnątrz śpiwora znajduje się mała, zapinana na suwak kieszonka, w której można schować dokumenty, portfel czy telefon. Na dole śpiwora znajdują się dwa wieszaki, które ułatwią przechowywanie w pozycji wiszącej, co jest zalecane przez producentów.
Z czego wykonany jest śpiwór Rockland Ultralight 1000? 


Śpiwór Rockland Ultralight 1000 to śpiwór syntetyczny. Zewnętrzną część śpiwora tworzy bardzo trwały i wytrzymały poliester Rhombus Ripstop 75D/ 230T Cire, z kolei materiał wewnętrzny to poliester 50D/ 300T Cire. Producent do wypełnienia użył ociepliny syntetycznej Eulin Fiber 150 g/ m2, która zapewnia ciepło w śpiworze. Ocieplinę tworzą lekkie i jednocześnie bardzo sprężyste włókna, które bardzo skutecznie izolują ciepło oraz charakteryzują się dobrą oddychalnością i odpornością na wilgoć. Dzięki temu, że ocieplina Eulin Fiber została równomiernie rozłożona na całej długości śpiwora ciepło rozkłada się jednakowo w każdej jego części i zapobiega powstawaniu tzw. zimnych miejsc. Włókna cechuje wysoki poziom kompresyjności i dobra pakowność. Do śpiwora dołączony jest wodoodporny pokrowiec, dzięki któremu można go schować zarówno do środka plecaka jak również przymocować na zewnątrz. Po złożeniu śpiwór jest naprawdę małych rozmiarów, co jest bardzo dużym plusem kiedy wędrujemy z całym ekwipunkiem. 
PodsumowanieNajwiekszą zaletą śpiwora Rockland Ultralight 1000 jest jego kompaktowość, po włożeniu to do pokrowca jest naprawdę mały. Dodatkowym plusem jest waga, która nie odstrasza, a nawet zachęca do schowania do plecaka. Śpiwór można kupić za około 200 zł w zależności od oferty sklepu. Biorąc pod uwagę zakres temperatur i wagę śpiwora można powiedzieć, ze jest to korzystna cena. Dla mnie jest to zdecydowanie najcieplejszy śpiwór jaki do tej pory miałam. 

[1] - źródło Wikipedia

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

INSTAGRAM