Gdzie jechać w polskie góry? 8 pasm i 26 propozycji szlaków

Gdzie jechać w polskie góry? 8 pasm i 26 propozycji szlaków.GDZIE JECHAĆ W POLSKIE GÓRY? 8 PASM I 26 PROPOZYCJI SZLAKÓW2020 rok pod względem podróżowania z pewnością będzie wyglądał inaczej niż poprzednie lata. Z powodu panującej na całym świecie epidemii korona wirusa większość z nas będzie zmuszona zmienić swoje plany urlopowe. Prawdopodobnie dalsze wojaże zamienimy na lokalne podróże. I bardzo dobrze! Bo jak mówi znane powiedzenie cudze chwalicie, swego nie znacie. A Polska ma również wiele do zaoferowania! Teraz jest właśnie idealna okazja, żeby odkryć lokalne perełki i zachwycić się naszym krajem. Zawsze byliśmy zwolennikami wyjazdów w polskie góry i to właśnie tam najczęściej wyjeżdżamy na dłuższe weekendy i spędzamy swój urlop. Polskie góry to nie tylko Tatry, które wciąż cieszą się chyba największą popularnością wśród turystów. W tym wpisie chcemy pokazać Wam jak różnorodne są polskie góry i zachęcić do górskich wędrówek. Rozległe połoniny, niezwykłe formacje skalne, leśne dukty, wartkie wodospady, wieże widokowe czy niezwykłe panoramy – każde pasmo górskie ma do zaoferowania coś zupełnie innego, teraz wybór należy do Ciebie! Poniżej przedstawiamy 8 pasm górskich w których do tej pory byliśmy wraz z ich krótkim opisem, największymi atrakcjami i propozycjami szlaków w danym rejonie. W związku z obecną sytuacją koronawirusową warto sprawdzić dostępność szlaków oraz jak teraz bądź w najbliższym czasie będą funkcjonować schroniska czy wyciągi.


** K A R K O N O S Z E **Popularne miejscowości turystyczne: Szklarska Poręba, Karpacz, Kowary, Jelenia Góra

Najwyższy szczyt: Śnieżka 1603 m n.p.m.


Karkonosze to pasmo górskie do którego mamy szczególny sentyment, bowiem właśnie w Karkonosze pojechaliśmy na nasz pierwszy, wspólny urlop. Wędrówka na Śnieżkę czy Śnieżne Kotły, wizyta w niezwykle klimatycznym i malowniczo położonym schronisku Samotnia oraz najpiękniejsze karkonoskie wodospady to bez dwóch zdań obowiązkowe punkty podczas wizyty w tym paśmie górskim. Karkonosze słyną z licznych, niezwykłych mniejszych i większych, form skalnych, które przybierają różne kształty - najbardziej znane to między innymi Pielgrzymy, Trzy Świnki, Chybotek czy Słonecznik. 


Królowa Karkonoszy - Śnieżka

3 propozycje wędrówek w Karkonoszach:1. Śnieżka


Jak w jednym zdaniu opisać królową Karkonoszy? Słynie z porywistych wiatrów, niskich temperatur i na szczycie możesz poczuć się jak na innej planecie za sprawą charakterystycznego kształtu budynków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa. Z pewnością spotkasz tam sporo turystów, a pobliskie położenie schroniska Dom Śląski umożliwia wyjście na wschód lub zachód słońca. Śnieżka to szczyt należący do Korony Gór Polskich. 


Proponowany szlak: 


Świątynia Wang niebieski szlak szlak turystyczny niebieski - schronisko Samotnia - schronisko PTTK Strzecha Akademicka - Spalona Strażnica - schronisko Dom Śląski - Śnieżka - czerwony szlak turystyczny czerwony do Domu Śląskiego Drogą Jubileuszową - schronisko PTTK nad Łomniczką - centrum Karpacza. 

Długość szlaku: 15,3 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:11 h

WJAZD KOLEJKĄ NA KOPĘ - PODSTAWOWE INFORMACJE


Jeśli obawiasz się o swoją kondycję/ zależny Ci, żeby z różnych przyczyn skrócić trasę istnieje także opcja wjazdu i/lub zjazdu wyciągiem krzesełkowym na Kopę, skąd do Domu Śląskiego jest około 20 minut wędrówki, a stamtąd kolejne 20 minut na Śnieżkę.


Kolejka czynna jest w godzinach 9:00 -16:00, bilet normalny za wjazd kosztuje 50 zł, ulgowy 30 zł, z kolei wjazd i zjazd 55 zł bilet normalny, ulgowy 35 zł. Szczegółowe  informacje dotyczące kolejki linowej z Karpacza na Kopę znajdziesz na tej stronie, z kolei na tej stronie znajdziesz informacje dotyczące wjazdu kolejką gondolową z czeskiego miasteczka Pec pod Sněžkou. 


Być może zainteresuje Cię także wpis: Zimowe Karkonosze jeszcze raz poproszę i zachód słońca na Śnieżce. 


2. Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki


Karkonosze to pasmo górskie, które znane jest także z występowania licznych wodospadów znajdujących się zarówno po polskiej stronie jak i u naszych czeskich sąsiadów. Większe i mniejsze kaskady wodne to niezwykle fotogeniczne miejsca, które zachwycają swoją siłą. Dwa najpopularniejsze wodospady to Wodospad Kamieńczyka, który jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach (wysokość 27 m) i wodospad Szklarki, który jest drugim co do wysokości (13,3 m) wodospadem w polskich Karkonoszach. 

Wstęp do Wodospadu Kamieńczyka jest dodatkowo płatny - bilet jednorazowy normalny 8 zł, ulgowy 4 zł i jego zwiedzanie odbywa się w określonych godzinach - codziennie od 9:00 do 17.00 - wszystkie najważniejsze informacje znajdują się pod tym adresem. 

Wędrówkę do wyżej wymienionych wodospadów można spokojnie połączyć - to idealna propozycja niezbyt wymagającej jednodniowej wycieczki. 


Proponowany szlak: 

Szklarska Poręba centrum niebieski szlak szlak turystyczny niebieski  - Wodospad Szklarki i schronisko PTTK Kochanówka - czarny szlak turystyczny czarny do centrum Szklarskiej Poręby - Rozdroże pod Kamieńczykiem - czerwony szlak turystyczny czerwony  Wodospad Kamieńczyk i schronisko Kamieńczyk - Szklarska Poręba centrum.

Długość szlaku: 13,2 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 4:10 h
3. Szrenica i Śnieżne Kotły


Kolejnymi miejscami na mapie, które warto odwiedzić będąc w Karkonoszach są Szrenica i Śnieżne Kotły. Szrenica to szczyt położony na wysokości 1362 m n.p.m. z którego roztacza się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz czeską stronę Karkonoszy. Na szczycie znajduje się także prywatne schronisko górskie Szrenica, które czynne jest przez cały rok i oferuje 90 miejsc noclegowych. 

Będąc na Szrenicy od Śnieżnych Kotłów, bardzo charakterystycznego miejsca, dzieli Cię niecałe 5 km wędrówki. Śnieżne Kotły, czyli dwa polodowcowe kotły (Mały Kocioł Śnieżny i Wielki Kocioł Śnieżny), to fantastyczny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać między innymi panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich czy Gór Kaczawskich. Nad krawędzią kotłów znajduje się radiowo-telewizyjna stacja przekaźnikowa, która w przeszłości pełniła funkcję schroniska. Niezwykłe pionowe ściany skalne, małe stawy oraz punkty widokowe z pewnością przypadną Ci do gustu! 

Proponowany szlak:

Szklarska Poręba czerwony szlak szlak turystyczny czerwony - Wodospad Kamieńczyk - schronisko Hala Szrenicka - schronisko Szrenica - Śnieżne Kotły - powrót żółty szlak szlak turystyczny żółty schronisko pod Łabskim Szczytem - Szklarska Poręba.


Długość szlaku: 18,7 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 6:16 h
WJAZD KOLEJKĄ NA SZRENICĘ - INFORMACJE PODSTAWOWE


Istnieje także możliwość wjazdu dwuetapową kolejką krzesełkową na Szrenicę, sezon letni trwa od 1.05.2020 do 25.10.2020, godziny otwarcia 9:00 - 16.00. W zależności od preferencji możliwe są różne konfiguracje zjazdów i zjazdów - bilet normalny na wjazd i zjazd I i II sekcji kosztuje 42 zł, dla dzieci ten wariant wynosi 33 zł. Szczegółowy cennik i inne informacje znajdują się na stronie kolejki linowej.

     ** B E S K I D  Ś L Ą S K I **


Popularne miejscowości turystyczne: Wisła, Szczyrk, Ustroń, Brenna

Najwyższy szczyt: Skrzyczne 1257 m n.p.m.


Beskid Śląski - to pasmo górskie, które idealnie sprawdzi się na weekendowy wyjazd. Nie będziemy ukrywać, że wycieczki w ten rejon należą do naszych ulubionych, choć to właśnie tutaj mamy z Łodzi chyba najbliżej ;) W Beskidzie Śląskim czeka na Ciebie nie tylko rozbudowana sieć szlaków turystycznych, ale także liczne szlaki rowerowe, a zimą trasy narciarskie. Również w Beskidzie Śląskim znajduje się początek Głównego Szlaku Beskidzkiego, najdłuższego szlaku w polskich górach liczącego blisko 500 km, który kończy się w Bieszczadach. 


W drodze na Malinowską Skałę

3 propozycje wędrówek w Beskidzie Śląskim


1. Skrzyczne i Malinowska Skała


Skrzyczne położone na wysokości 1257 m n.p.m jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Na szczycie oprócz schroniska PTTK znajduje się 87 - metrowy maszt wieży radiowo-telewizyjnej, a także platforma widokowa z której można podziwiać między innymi pobliski Beskid Żywiecki, a przy sprzyjającej pogodzie także Tatry. Skrzyczne to szczyt należący do Korony Gór Polskich. 

Skrzyczne przez cały rok cieszy się dużą popularnością wśród turystów, więc bardzo prawdopodobne jest, że na szczycie spotkasz sporo osób. Z kolei na oddalonej o 4,3 km Malinowskiej Skale (1152 m n.p.m.) powinno być nieco bardziej kameralnie. Charakterystyczna skała, która swoim kształtem przypomina ambonę i jest jednym z symboli Beskidu Śląskiego to bardzo malownicze miejsce i idealne na chwilę dłuższego odpoczynku. 


Proponowany szlak: 


Szczyrk niebieski szlak szlak turystyczny niebieski - Skrzyczne - zielony szlak turystyczny zielony Małe Skrzyczne - Malinowska Skała - Przełęcz pod Malinowską - niebieski szlak turystyczny niebieski Szczyrk Solisko. 

Długość szlaku: 14,4 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków) 5 h

WJAZD KOLEJKĄ NA SKRZYCZNE - INFORMACJE PODSTAWOWE


Na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego można się także dostać na pomocą 4-osobowego wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne. Dolna stacja kolejki znajduje się przy ul. Myśliwskiej 45. Przejazd wyciągiem podzielony jest na dwa etapy: Szczyrk - Hala Jaworzyna i Hala Jaworzyna - Skrzyczne. Wyciąg czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 16:00, w weekendy 9:00 - 17:00. Koszt biletu normalnego na trasie Szczyrk - Skrzyczne - Szczyrk to 58 zł, dla juniorów (12-17 lat) i seniorów (powyżej 60 lat) bilet kosztuje 47 zł. Szczegółowy cennik i informacje o pierwszych i ostatnich zjazdach znajduje się na tej stronie internetowej.  

2. Barania Góra 

Barania Góra położona na wysokości 1220 m n.p.m. to drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. Po czym poznać, że jesteś już na szczycie? Kiedy Twoim oczom ukaże się 15 - metrowa wieża widokowa oznacza, że dotarłeś na Baranią Górę. A kiedy po metalowych schodkach wejdziesz na górę wieży, Twoim oczom ukaże się niezwykła górska panorama Polski, Czech i Słowacji. Na szczycie nie ma żadnego schroniska, więc warto to uwzględnić przy planowaniu trasy. Niecałe 3 km od szczytu znajduje się schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, a obok w wyznaczonych dniach i godzinach można zwiedzać położony w sąsiedztwie Baraniogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej „U źródeł Wisły”. 


Proponowany szlak:


Wisła Czarna Wisełka - czarny szlak szlak turystyczny czarny przy skrzyżowaniu przy Czarnej Wisełce - czerwony szlak turystyczny czerwony schronisko PTTK Przysłop - Barania Góra - niebieski szlak turystyczny niebieski Wisła Czarne. 

Długość szlaku: 16,5 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:20 h3. Szyndzielnia i Klimczok 


Kolejną propozycją na aktywny dzień w Beskidzie Śląskim jest wędrówka na Szyndzielnię i Klimczok. Klimczok, który położony na wysokości 1117 m n.p.m to najwyższy punkt Bielska Białej. Przez szczyt przebiega także historyczna granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Punktem charakterystycznym dla Klimczoka jest stalowy maszt przekaźnikowy telefonii komórkowej. 700 metrów poniżej szczytu na wysokości 1052 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK Klimczok, gdzie można się pożywić lub przenocować. W pobliżu budynku przebiega wiele szlaków turystycznych, a w niedalekiej okolicy znajduje się 6 schronisk, przykładowo na Szyndzielni, która znajduje się niecałe 2,5 km dalej. 


Na szczycie Szyndzielni (1030 m n.p.m.) tuż obok górnej stacji kolei znajduje się wybudowana w 2015 r. wieża widokowa. Z 18 - metrowej platformy widokowej można napawać się niezwykłym krajobrazem między innymi na Beskid Śląski czy Żywiecki. Ważną informacją jest to, że wieża widokowa czynna jest w godzinach otwarcia kolejki oraz, że dopuszczalna ilość osób to 30. Niedaleko szczytu znajduje się także schronisko PTTK Szyndzielnia - ciekawostką jest fakt, że jest to pierwsze murowane schronisko w paśmie Beskidu Śląskiego, które zostało oddane do użytku w 1897 r.


Proponowany szlak: 


Szczyrk niebieski szlak szlak turystyczny niebieski - Siodło pod Klimczokiem - schronisko na Klimczoku - czerwony szlak turystyczny czerwony schronisko Szyndzielnia - zielony szlak turystyczny zielonySiodło pod Klimczokiem - czerwony szlak turystyczny czerwony Chata Wuja Toma - żółty szlak turystyczny żółty Szczyrk centrum. 

Długość szlaku: 17 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:53 h
WJAZD KOLEJKĄ LINOWĄ NA SZYNDZIELNIĘ - INFORMACJE PODSTAWOWE


Z Bielska - Białej istnieje możliwość wjazdu nowoczesną kolejką gondolową na Szyndzielnię. Wjazd trwa około 7 minut kolej jest czynna w określonych dniach i godzinach. Godziny otwarcia kolejki: poniedziałek 10:00 - 9:30, od wtorku do niedzieli i w święta 9:00 - 19:30. Cena biletu normalnego przejazdu w jedną stronę to 20 zł, w obie 28 zł, ulgowego w jedną stronę 15 zł, w obie 20 zł. Istnieje możliwość zakupu biletu on-line, w zależności od preferencji bilet można wybrać na stronie internetowej kolejki, tam również znajduje się dokładny cennik i wszelkie informacje dotyczące kursowania wyciągu.


** B E S K I D  Ż Y W I E C K I **


Popularne miejscowości turystyczne: Rajcza, Węgierska Górka, Zwardoń, Rycerka Dolna, Milówka, Korbielów, Zawoja

Najwyższy szczyt: Babia Góra 1725 m n.p.m.

Beskid Żywiecki to bez dwóch zdań miejsce do którego możemy wracać i wracać bez końca. Kilka lat temu podczas dwutygodniowego urlopu, który spędzaliśmy w Rajczy przemierzaliśmy beskidzkie szlaki. Cisza, spokój, rozległe panoramy, pyszne pierogi w schroniskach. Same ochy i achy. Jeśli zależy Ci na kameralnym miejscu bez tłumów z ręką na sercu polecamy Rajczę, wieś położoną w powiecie żywieckim. 


Rysianka, Beskid Żywiecki


4 propozycje wędrówek w Beskidzie Żywieckim


1. Babia Góra


Babia Góra zwana także Diablakiem to najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce. Królowa w Beskidach jest tylko jedna i jest to właśnie Babia Góra, która słynie nie tylko z genialnej panoramy na Tatry, ale także z kapryśnej pogody i szybko zmieniających się warunków atmosferycznych. Albo ją pokonasz albo znienawidzisz ;) Jeśli tylko trafisz na dobry moment z pewnością będziesz zadowolony! Na szczycie znajduje się kamienny murek, który zwłaszcza w wietrzne dni może okazać się bardzo przydatny i pomnik ku czci Jana Pawła II. 2,5 kilometra od szczytu Babiej Góry znajduje się schronisko PTTK Markowe Szczawiny. Babia Góra to szczyt należący do Korony Gór Polskich. 

Na Diablak prowadzi kilka znakowanych szlaków, spośród których najciekawszy z nich jest ten żółty prowadzący od najbardziej stromej, północnej strony przez Perć Akademików. Z pewnością jest to najbardziej wymagający szlak, który dostarczy Ci nutkę adrenaliny. Wszystko za sprawą sztucznych ułatwień w postaci kilku łańcuchów i schodków i klamerek zamontowanych w miejscach, które mogą sprawić najwięcej trudności. Możesz tutaj poczuć małą namiastkę Tatr w Beskidach. Warto wiedzieć, że Perć Akademików jest to szlak jednokierunkowy, który zimą jest zamykany ze względu na zagrożenie lawinowe. 

Proponowany szlak: 

Przełęcz Krowiarki czerwony szlak szlak turystyczny czerwony - Babia Góra - Przełęcz Brona - schronisko PTTK Markowe Szczawiny - niebieski szlak turystyczny niebieski Przełęcz Krowiarki.

Długość szlaku:  13,7 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:25 h

Proponowany szlak:

Zawoja Markowa zielony szlak szlak turystyczny zielony - schronisko PTTK Markowe Szczawiny - żółty szlak turystyczny żółty Perć Akademików - Babia Góra - czerwony szlak turystyczny czerwony Przełęcz Brona - schronisko PTTK Markowe Szczawiny - czarny szlak turystyczny czarny Sulowa Cyhrla - niebieski szlak turystyczny niebieski Stary Groń - Zawoja Markowe. 

Długość szlaku: 13,6 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:40 h


2. Pilsko

Pilsko to szczyt który położony jest na 1557 m n.p.m. i zajmuje drugie miejsce, po Babiej Górze, co do wysokości w Beskidzie Żywieckim. Na granicy polsko-słowackiej znajduje się Góra Pięciu Kopców (1542 m n.p.m.), która jest tzw. polskim wierzchołkiem Pilska. Po słowackiej stronie na szczycie mieści się krzyż i kamienny ołtarz polowy postawiony z inicjatywy mieszkańców wsi Mutne na Słowacji.

Z Pilska roztacza się fantastyczna panorama między innymi na Beskidy, Tatry czy oraz naszą ulubioną Małą Fatrę. Schronisko PTTK na Hali Miziowej jest najwyżej położonym schroniskiem w polskich Beskidach - znajduje się na wysokości 1330 m n.p.m i jest obiektem całorocznym. Bliskie położenie schroniska sprzyja podziwianiu wschodów lub zachodów słońca, które w górach doceniamy chyba jeszcze bardziej! W pobliżu schroniska działa także całoroczna stacja GOPR, która czuwa nad bezpieczeństwem turystów i zapewnia im profesjonalną opiekę.

Proponowany szlak:

Korbielów żółty szlak szlak turystyczny żółty - Czarny Groń - schronisko PTTK na Hali Miziowej - Pilsko - czarny szlak turystyczny czarny schronisko PTTK na Hali Miziowej - zielony szlak turystyczny zielony Korbielów. 

Długość szlaku: 14,3 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:11 h
KOLEJ KRZESEŁKOWA SZCZAWINY - INFORMACJE PODSTAWOWE


Kolej krzesełkowa Szczawiny jest jedyną czynną kolejką w sezonie letnim w masywie góry Pilsko - dzięki niej można nieco skrócić czas podejścia na Halę Miziową. Dolna stacja kolejki (800 m n.p.m.) znajduje się w Korbielowie na polanie Strugi przy ulicy Sitki 4, z kolei górna stacja kolejki to Hala Szczawiny (1067 m n.p.m.). Później można kontynuować wędrówkę wzdłuż wyciągu lub drogą dojazdową.

Kolejka w okresie letnim do jesieni będzie czynna w każdą sobotę i niedzielę od 9:00 do 16:00. Cena biletu normalnego w jedną stronę to 10 zł, w dwie 15 zł, z kolei bilet ulgowy w jedną stronę kosztuje 8 zł, w obie 12 zł. Wszystkie informacje i aktualności odnośnie funkcjonowania kolejki dostępne są na stronie internetowej kolejki.

Być może zainteresuje Cię także wpis: Wschód słońca czy zachód słońca w górach, do napisania którego zainspirował nas niezwykle malowniczy wschód słońca na Pilsku.


3. Rysianka i Lipowska


Wędrówka na Rysiankę (1322 m n.p.m.) i Lipowską (1324 m n.p.m.) to beskidzki klasyk nad klasykami, po prostu tam trzeba iść! Pierwsze skojarzenie z tymi miejscami? Przepyszne pierogi, naleśniki czy placki ziemniaczane - na samą myśl ślinka nam cieknie! Jak dobrze, że kalorie w górach się nie liczą i można jeść bezkarnie ;)

Na ławeczce znajdującej się przed schroniskiem można siedzieć godzinami bez końca i podziwiać na horyzoncie Tatry. Ba! To najlepsza miejscówka na delektowanie się zarówno wschodem jak i zachodem słońca praktycznie na wyłączność - chociażby dlatego warto nocować w schronisku PTTK na Rysiance. Obok budynku udostępnione jest także pole namiotowe i miejsca na wieczorne ogniska. Wiosną na hali kwitną także krokusy, z pewnością nie spotkasz tutaj chochołowskich tłumów. 

Kilometr dalej znajduje się kolejne, równie urokliwe, beskidzkie schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Ciekawostką jest fakt, że prowadzenie tego schroniska jest rodzinną tradycją, którą podtrzymuje trzecie pokolenie rodziny pani Mari Gowin. Schronisko słynie z pysznej, domowej kuchni, więc koniecznie trzeba tam zjeść słynne pierogi z jagodami. Z Hali Lipowskiej również widoki są niczego sobie, bowiem można z niej podziwiać Tatry, Małą Fatrę i Beskid Żywiecki.

Proponowany szlak:


Żabnica Skałka czarny szlak szlak turystyczny czarny - schronisko PTTK na Hali Boraczej - zielony szlak turystyczny zielony schronisko PTTK na Hali Lipowskiej - schronisko PTTK na Rysiance - zielony szlak turystyczny zielony Żabnica Skałka. 

Długość szlaku: 15,9 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:20 h


4. Wielka Racza i Przegibek


Wędrówka workiem raczańskim, który jest najbardziej wysuniętym na południe częścią Beskidów to nie tylko trasa pełna pięknych widoków, ale także stanowi idealną pętelkę na szlaku, których Piotrek jest wielkim fanem. Wielka Racza położona na wysokości 1236 m n.p.m. jest najwyższym szczytem tej części Beskidu Żywieckiego. Panoramę Tatr, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Tatr Niżnych i pasma Małej Fatry można podziwiać z platformy widokowej. Poniżej szczytu znajduje się schronisko PTTK na Wielkiej Raczy, które zostało zbudowane w 1934 roku. 

Na Przełęczy Przegibek położonej na wysokości 1000 m n.p.m. znajduje się nie tylko kolejne beskidzkie schronisko PTTK na Przegibku, ale także osiedle Przegibek, które zamieszkuje 30 osób. Jest to jedno z najwyżej położonych osiedli w Beskidzie Żywieckim. 

Proponowany szlak:

Rycerka Górna Kolonia żółty szlak szlak turystyczny żółty -  schronisko PTTK na Wielkiej Raczy - czerwony szlak turystyczny czerwony Przełęcz pod Orłem - Przełęcz Przegibek - niebieski szlak turystyczny niebieski schronisko PTTK na Przegibku - zielony szlak turystyczny zielony Rycerka Górna Kolonia. 

Długość szlaku: 21 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 6:50 h
** G O R C E **


Popularne miejscowości turystyczne: Poręba Wielka, Ochotnica Górna, Nowy Targ, Rabka Zdrój

Najwyższy szczyt: Turbacz 1310 m n.p.m.


Gorce to pasmo górskie, które być może jest nie do końca doceniane, często pomijane. Swoim pobliskim położeniem często przegrywają z Tatrami. A kiedy wszyscy mkną do Zakopanego, warto obrać kierunek Gorce, które słyną właśnie z genialnych panoram na pobliskie Tatry, Babią Górę czy Pieniny. Niezbyt wysokie góry, malownicze szlaki i panoramy tak w wielkim skrócie można opisać Gorce.


Tatry widziane z Gorców


3 propozycje wędrówek w Gorcach:


1. Turbacz

Będąc w Gorcach nie można pominąć jego najwyższego szczytu – Turbacza, który zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Sam wierzchołek jest zalesiony i nie uraczysz tutaj fenomenalnych widoków. Na szczycie znajduje się betonowy obelisk i metalowy krzyż. Poniżej szczytu na polanie Wolnica znajduje się schronisko PTTK na Turbaczu, z tarasu którego można godzinami podziwiać panoramę Tatr i Pienin. Decydując się na nocleg w schronisku masz możliwość zachwycać się spektakularnymi wschodami i zachodami słońca praktycznie bez żadnego wysiłku. No dobra, pod warunkiem, że nie prześpisz tych momentów i że pogoda będzie sprzyjać. 

Proponowany szlak:

Koninki niebieski szlak turystyczny niebieski do skrzyżowania pod czołem Turbacza – schronisko PTTK na Turbaczu – Turbacz – czerwony szlak turystyczny czerwony Obidowiec – zielony szlak turystyczny zielony  Koninki.

Długość szlaku: 16,5 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 5:35 h2. Maciejowa i Stare Wierchy

Wędrówka na Maciejową i Stare Wierchy to przykład niezbyt wymagającej wycieczki pośród gorczańskich lasów. Pierwszym schroniskiem na tej trasie jest schronisko PTTK na Maciejowej, jest to bardzo klimatyczna bacówka na polanie Przysłop z której roztaczają się widoki na Beskid Wyspowy, Babią Górę, a nawet Tatry. 

Idąc głównym grzbietem Gorców dotrzesz na rozległą polanę, gdzie znajduje się schronisko PTTK Stare Wierchy im. Czesława Trybowskiego (968 m n.p.m.). To właśnie na Polanie Stare Wierchy wiosną kwitną krokusy, które możesz podziwiać w zdecydowanie bardziej kameralnych warunkach od tych w tatrzańskich dolinach. 

Proponowany szlak:

Jasionów – zielony szlak turystyczny zielony schronisko PTTK na Maciejowej – czerwony szlak turystyczny czerwony do Przełęczy Pośrednie – schronisko PTTK Stare Wierchy – żółty szlak turystyczny żółty do Poręby Górna Chlipały – Jasionów. 

Długość szlaku: 11,4 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 3:55 h3. Gorc

Gorc to szczyt położony na wysokości 1228 m n.p.m. we wschodniej części Gorców. Widoki z wieży widokowej wybudowanej w 2015 roku obejmują Beskid Niski, Beskid Sądecki aż po Beskid Żywiecki, Tatry i Małą Fatrę. Niedaleko szczytu znajduje się Studencka Baza Namiotowa Gorc należąca do krakowskiego, akademickiego oddziału PTTK.

Proponowany szlak:

Rzeki niebieski szlak szlak turystyczny niebieski miejsce biwakowe nad potokiem – Nowa Polana – Gorc Kamienicki – Gorc – Gorc Kamienicki – Nowa Polana – Rzeki. 

Długość szlaku: 12 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 4:10 h

** P I E N I N Y **


Popularne miejscowości turystyczne: Szczawnica, Krościenko

Najwyższy szczyt: Wysoka (Wysokie Skałki) 1050 m n.p.m.

Jak mawiał Władysław Anczyc „Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział”. Po najpopularniejszym paśmie górskim w naszym kraju którym są niewątpliwie Tatry, Pieniny również zajmują miejsce wysoko w czołówce. Bogato rozwinięta baza noclegowa, dobra komunikacja, słynne spływy Dunajcem i niezbyt wymagające szlaki przyciągają rzesze turystów. Pieniny dzielą się na 3 części: Spiskie, Środkowe i Małe. Jeszcze do niedawna symbolem Pienin była reliktowa sosna na szczycie Sokolicy. Licząca prawie 600 lat sosna została uszkodzona przez śmigłowiec podczas udzielania akcji  ratunkowej w 2018 roku w tym rejonie. 


Tak prezentowała się reliktowa sosna przed uszkodzeniem.

3 propozycje wędrówek w Pieninach:


1. Trzy Korony

Trzy Korony to szczyt położony na wysokości 982 m n.p.m. i to wbrew pozorom nie trzy, ale pięć turni: Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica. Na szczycie Okrąglicy znajduje się platforma widokowa z której podziwiać można między innymi przełom Dunajca, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce i of course Tatry. Warto wiedzieć, że w sezonie  wstęp na platformę jest płatny. Na metalowych schodach przy dużej liczbie turystów lubią tworzyć się kolejki, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. W wyznaczonym do obserwacji miejsca może przebywać 30 osób.

Choć wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego jest bezpłatny, to za udostępnianie wybranych obszarów i obiektów  pobierane są opłaty w okresie od 20.04 do 31.10. W sezonie za możliwość zobaczenia największych atrakcji zapłacisz trochę więcej niż np. w czerwcu czy wrześniu. Zakupiony bilet na Sokolicę upoważnia do także do wejścia na Trzy Korony w tym samym dniu.


Cennik wakacyjny wygląda następująco: galeria widokowa na szczycie Trzech Koron 1 lipca - 31 sierpnia: 8,00 zł - bilet normalny, 3,00 zł - bilet ulgowy. Galeria widokowa na szczycie Sokolicy 1 lipca - 31 sierpnia: 8,00 zł - bilet normalny, 3,00 zł - bilet ulgowy.

Proponowany szlak: 

Sromowce Niżne żółty szlak szlak turystyczny żółty schronisko PTTK Trzy Korony - Przełęcz Szopka - niebieski szlak turystyczny niebieski  Trzy Korony - Kosarzyska - zielony szlak turystyczny zielony   Szopczański Potok - żółty szlak turystyczny żółty Sromowce Niżne przez schronisko Trzy Korony.

Długość szlaku: 8,5 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 3 h2. Sokolica

To właśnie na szczycie Sokolicy (747 m n.p.m.) znajdowała się przez wiele wiele lat reliktowa sosna, która była symbolem Pienin. Częściowe uszkodzenie drzewa podczas lądowania śmigłowca sprawiło, że eksperci zdecydowali się usunąć odłamaną koronę, natomiast pozostałą część można nadal podziwiać. Na szczyt można dostać się tzw. Sokolą Percią, czyli charakterystyczną, skalistą granią zabezpieczoną poręczami i innymi ułatwieniami. Z Sokolicy można podziwiać całe Pieniny, Tatry, Pogórze Spiskie.

Proponowany szlak:

Krościenko nad Dunajcem zielony szlak  szlak turystyczny zielony  Certezik - niebieski szlak turystyczny niebieski Sokolica - zielony szlak turystyczny zielony  Krościenko.

Długość szlaku: 7,4 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków):
2:50 h3. Wąwóz Homole i Wysoka


Wąwóz Homole, który znajduje się w Małych Pieninach we wsi Jaworki,  to także miejsce popularne wśród turystów, choć zapewnia nieco inne doznania i atrakcje niż Sokolica czy Trzy Korony. Wędrówka w tym miejscu to spacer pośród malowniczych wodnych kaskad, które tworzy potok Kamionka i ponad 100 metrowych ścian wąwozu. Wycieczkę można zwieńczyć zdobyciem najwyższego szczytu w Pieniach - Wysokiej (Wysokie Skałki) 1050 m n.p.m. z którego można podziwiać między innymi znakomitą panoramę Tatr, Pieniny, Pasmo Radziejowej i Babią Górę. Wysoka to szczyt należący do Korony Gór Polskich. 

Proponowany szlak: 

Jaworki zielony szlak szlak turystyczny zielony -  Wąwóz Homole - Wysoka - niebieski szlak turystyczny niebieski schronisko PTTK nad Durbraszką - skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem - żółty szlak turystyczny żółty Szlachtowa. 

Długość szlaku: 10,9 km

Szacunkowy czas przejścia (bez odpoczynków): 3:45 h
Być może zainteresuje Cię także wpis: Pomysł na weekend w Pieninach. ** B I E S Z C Z A D Y **


Popularne miejscowości turystyczne: Wetlina, Ustrzyki Górne, Solina, Polańczyk

Najwyższy szczyt: Tarnica 1346 n.p.m.


Kto z nas nie ma ochoty przynajmniej kilka razy do roku rzucić wszystkiego i ruszyć właśnie w Bieszczady? Z roku na rok przybywa masowo miłośników tego gór tego rejonu. Ktoś kiedyś powiedział, że w Bieszczady jedzie się tylko raz, później się wraca. Więc albo pokochasz je z całego serca, albo przed Tobą odkrywanie innych pasm górskich. Rozległe połoniny, górskie widoki po horyzont oraz spacer zaporą po Solinie to tylko niektóre z bieszczadzkich atrakcji. To właśnie w Bieszczadach toczyła się akcja jednego z najpopularniejszych polskich seriali kryminalnych "Wataha". A dla łasuchów obowiązkowym przystankiem jest "Chata Wędrowca" i słynny naleśnik gigant! 


Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!!!

4 propozycje wędrówek w Bieszczadach:


1. Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach. Przez całą wędrówkę grzbietem będą towarzyszyć Ci widoki na połoniny i bieszczadzkie szczyty. Łatwa dostępność tego obszaru, którą jest 40 minutowy szlak z Przełęczy Wyżniej sprawia, że to Połonina Wetlińska wraz z położonym niedaleko schroniskiem Chatka Puchatka uzyskała już niemal rangę kultowego miejsca. Najwyżej położone bieszczadzkie schronisko, które nie posiada elektryczności i bieżącej wody jest obecnie remontowane i szlak* prowadzi poniżej grani. 

Proponowany szlak: 

Wetlina Stare Siodło żółty szlak szlak turystyczny żółty -  Przełęcz Orłowicza - czerwony szlak turystyczny czerwony Osadzki Wierch - schronisko Chatka Puchatka *- Końska Droga - czarny szlak turystyczny czarny Górna Wetlinka. 

Długość szlaku: 14 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 4:45 h2. Połonina CaryńskaPołonina Caryńska to druga z bieszczadzkich połonin, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Znajduje się w sąsiedztwie Połoniny Wetlińskiej i rozciąga na długości około 4 kilometrów. Ze względu na biegnący połoniną Główny Szlak Beskidzki miejsce to jest dostępne z każdej strony świata. Z Połoniny Caryńskiej możemy obserwować nie tylko Bieszczady ukraińskie i słowackie, ale także pasmo Rawki czy najwyższy szczyt Bieszczad Tarnicę. 

Proponowany szlak: 

Brzegi Górne czerwony szlak szlak turystyczny czerwony -  Połonina Caryńska- Połonina Caryńska skrzyżowanie szlaków - Ustrzyki Górne.

Długość szlaku: 9 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 3:15 h3. Wielka Rawka i Mała RawkaPasmo Wielkiej Rawki i Małej Rawki to pasma przygraniczne, które oferują fenomenalne widoki na Bieszczady sąsiednich państw. Dodatkową atrakcją jest bliskość trójstyku, czyli granicy trzech państw Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Ze szczytu Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.) roztacza się panorama między innymi na Połoniny Caryńską i Wetlińską oraz Tarnicę. U podnóża Małej Rawki (1272 m n.p.m) na wysokości 930 m n.p.m znajduje się niewielka, klimatyczna bacówka PTTK pod Małą Rawką.  

Proponowany szlak:

Ustrzyki Górne niebieski szlak szlak turystyczny niebieski - Wielka Rawka - opcjonalnie niebieski szlak turystyczny niebieski Krzemieniec Trójstyk - Wielka Rawka - żółty szlak turystyczny żółty Mała Rawka - zielony szlak turystyczny zielony bacówka pod Mała Rawką - Przełęcz Wyżniańska. 

Długość szlaku: 10,7 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 3:45 h


4. Halicz i Tarnica


Wędrówka na Tarnicę to bieszczadzki klasyk. Drogę na najwyższy szczyt z Wołosatego można nieco wydłużyć decydując się na czerwony szlak, który prowadzi przez Przełęcz Bukowską oraz Halicz. To właśnie tu rozpoczyna się lub kończy Główny Szlak Beskidzki, który prowadzi do Ustronia. W 2015 roku sporo kontrowersji pojawiło się wraz z budową drewnianych schodów prowadzących na Tarnicę wzdłuż niebieskiego szlaku. Przeciwnicy tego pomysłu zarzucają zbyt duża ingerencję w naturalność szlaku. Na szczycie, 1346 m n.p.m., znajduje się stalowy krzyż na pamiątkę wizyty ks. Karola Wojtyły w 1953 roku. Jak w całych Bieszczadach również na Tarnicy czeka na Ciebie doskonała panorama zarówno polskiej jak i ukraińskiej części Bieszczadów. Tarnica to szczyt należący do Korony Gór Polskich. 

Proponowany szlak: 

Wołosate czerwony szlak szlak turystyczny czerwony - Przełęcz Bukowska - Halicz - Tarnica - niebieski szlak turystyczny niebieski Wołosate. 

Długość szlaku: 19 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 6:10 h
   ** R U D A W Y   J A N O W I C K I E **


Popularne miejscowości turystyczne: Kowary, Janowice Wielkie

Najwyższy szczyt: Skalnik (945 m n.p.m.)

Choć Rudawy Janowickie najczęściej kojarzone są ze wspinaniem, to także miłośnicy pieszych wędrówek będą również zadowoleni. To idealne pasmo górskie na weekendowy wyjazd w stylu slow. Dobrym miejscem wypadowym jest klimatyczne schronisko Szwajcarka, pod które można podjechać samochodem. 


Zachód słońca na Krzyżnej Górze


3 propozycje wędrówek w Rudawach Janowickich:


1. Krzyżna Góra i Sokolik


Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) i nieco niższy Sokolik (642, 622 m n.p.m.) to dwa najbardziej charakterystyczne szczyty znajdujące się w Górach Sokolich. Na Krzyżnej Górze znajduje się siedmiometrowy metalowy krzyż, który został ufundowany przez księżną Annę Marię dla upamiętnienia urodzin męża - Wilhelma Hohenzollerna. Można stąd podziwiać między innymi Karkonosze czy Góry Kaczawskie. Z kolei na pobliskim Sokoliku można zaobserwować  słynne lasery, które są wizytówką tej góry.  Na platformę widokową, która jest zbudowana z dwóch filarów skalnych prowadzą żelazne schody. Widać z niej Karkonosze, a także pobliską Krzyżną Górę. 

Proponowany szlak: 

Schronisko Szwajcarka czarny szlak szlak turystyczny czarny -  Krzyżna Góra - Husyckie Skały - czerwony szlak turystyczny czerwony pod Sokolikiem - Sokolik - schronisko Szwajcarka. 

Długość szlaku: 3,5 km

Szacowany czas przejścia: 1:15 h2. Starościńskie Skały


Rudawy Janowickie znane są także z występowania ciekawych form skalnych - to tutaj pośród drzew skrywają się między innymi Starościńskie Skały, Skalny Most, Fajka czy Piec. W pobliżu wierzchołka Starościńskich Skał znajduje się platforma widokowa, z której widoczna jest panorama Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Izerskich. Wędrówkę można wydłużyć zwiedzając ruiny pobliskiego zamku Bolczów. 

Proponowany szlak: 

Strużnica żółty szlak szlak turystyczny żółty -  Strużnickie Skały - niebieski szlak turystyczny niebieski Starościńskie Skały - czarny szlak turystyczny czarny Strużnica. 

Długość szlaku: 5 km

Szacowany czas przejścia: 1:40 h3. Kolorowe Jeziorka 


Kolorowe Jeziorka to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się w Rudawskim Parku Narodowym, a dokładniej na terenie wsi Wieściszowice. Cztery stawy o różnym zabarwieniu: żółtym, purpurowym, błękitnym i czarnym leżą u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Ich barwa jest rezultatem składu chemicznego podłoża, bowiem jeziorka znajdują się w miejscu dawnych niemieckich kopalni. Dobrze jest mieć świadomość, że jeziorka okresowo wysychają, więc może się zdarzyć, że na miejscu czeka na nas małe rozczarowanie. Wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest darmowy, a przed wejściem znajduje się kilka płatnych parkingów, gdzie można zostawić samochód. Informacje o tym jak dokładnie dojechać do Kolorowych Jeziorek znajdują się na tej stronie internetowej.           ** G Ó R Y  S T O Ł O W E **


Popularne miejscowości turystyczne: Radków, Bolków, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój 


Najwyższy szczyt: Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.

Powiemy Wam coś w sekrecie - drugich takich gór jak Stołowe w Polsce nie znajdziecie! Na czym polega niezwykłość tego pasma górskiego? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, przede wszystkim są to jedyne w Polsce góry o budowie płytowej. Poza tym możesz poczuć się tu jak w baśni za sprawą wąskich przejść, skalnych labiryntów czy występujących różnorodnych form skalnych. To właśnie tu w jednej chwili z nieba możesz trafić do Piekełka, ale bardzo klimatycznego, spotkasz Małpoluda albo możesz zasiąść na Tronie Liczyrzepy. 

Ten rejon jest wprost idealny dla początkujących turystów, nie ma w nim bowiem zbyt dużych różnic wysokości, dobra kondycja nie jest koniecznością aby móc w pełni cieszyć się z górskich aktywności. Wszystkie znajdujące się tu aktracje będa nie lada gratką dla rodzin z dziećmi, chyba w każdym wieku ;) 


Szczeliniec Wielki

3 propozycje wędrówek w Górach Stołowych:


1. Szczeliniec Wielki i PasterkaSzczeliniec Wielki, który znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Należy on także do Korony Gór Polski. Aby dostać się na Szczeliniec trzeba pokonać jedyne 665 metalowych schodków. Na szczycie znajduje się schronisko górskie w stylu tyrolskim PTTK na Szczelińcu. Co ciekawe, jest to jedno z dwóch schronisk w Polsce, do którego nie prowadzi żadna droga dojazdowa, a wszystkie produkty dostarczane są do niego za pomocą windy towarowej. Drugim schroniskiem jest to znajdujące się w Tatrach, a dokładniej w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Z kilku punktów widokowych na szczycie można podziwiać niezwykłą panoramę Sudetów. 

Za budynkiem schroniska znajduje się jednokierunkowa trasa turystyczna, która prowadzi przez najciekawsze części Szczelińca, tzw. Labirynt Skalny do Karłowa. W sezonie wejście na trasę jest płatne, bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Warto pamiętać, że w okresie zimowym trasa turystyczna jest oficjalnie zamknięta, więc wchodzisz na własną odpowiedzialność. 

Ciekawostką jest fakt, że właśnie na Szczelińcu, a precyzyjnie w Piekełku kręcono ujęcia filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Drugim schroniskiem jest schronisko "Pasterka" na wysokości 700 m n.p.m. u stóp Szczelińca Wielkiego. Na polanie niedaleko budynku możesz jedynie szukać zasięgu w telefonie albo słynnego pomnika informującego, że Twoje serce zostało w Pasterce. Schronisko jest także łącznikiem między szlakami Gór Stołowych Polski i pobliskich Czech. Będąc w tym rejonie warto wybrać się do pobliskiego Skalnego Miasta (Adršpašskoteplické skály). 

Proponowany szlak: 


Pasterka żółty szlak szlak turystyczny żółty -  Pasterka Leśniczówka - Szczeliniec Wielki parking - Szczeliniec Wielki odejście szlaku niebieskiego szlak turystyczny niebieski - Szczeliniec Wielki Przełęcz - zielony szlak turystyczny zielony Schronisko PTTK na Szczelińcu - obejście Szczelińca Małego - żółty szlak turystyczny żółtySzczeliniec Wielki Przełęcz - Szczeliniec Wielki parking - Pasterka. 


Długość szlaku: 5,8 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 2:10 h  
2. Błędne Skały


Błędne Skały to oprócz Wielkiego Szczelińca największa atrakcja Gór Stołowych. Jest to zespół charakterystycznych form skalnych tworzących jedyny w swoim rodzaju labirynt, w niektórych miejscach bardzo wąski. To tutaj znajduje się między innymi Kurza Stopka, Okręt czy Skalne Siodło. W labiryncie z punktu widokowego możemy podziwiać między innymi pobliski Szczeliniec Wielki. W Błędnych Skałach, podobnie jak na Szczelińcu, kręcono także ujęcia do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian. 


Wstęp na trasę turystyczną jest płatny, bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Godziny udostępniania trasy w poszczególnych miesiącach można sprawdzić tutaj. Przykładowo we wszystkie dni tygodnia od 15 do 30 czerwca trasa jest czynna w godzinach 8.00-20.00,  od 1 do 31 lipca w godzinach 8.00-20.00, od 1 do 31 sierpnia w godzinach 8.00-19.00. 

Proponowany szlak:

Błędne Skały parking czerwony szlak szlak turystyczny czerwony - Błędne Skały wejście - Błędne Skały wyjście - Błędne Skały wyjście - Błędne Skały parking.

Długość szlaku: 1,4 km

Szacowany czas przejścia: 55 min.
3. Broumovskie Steny


Broumovskie Steny to czeska część Gór Stołowych, która znajduje się niedaleko schroniska Pasterka. Największą atrakcją jest szczyt Koruna na którym znajduje się sosna bliźniaczka wcześniej wspomnianej i uszkodzonej sosny z Sokolicy oraz huśtawka. Warto również wybrać się na skałę Kamenna brana o wysokości około 5 metrów, która zachwyca nie tylko swoją formą, ale także widokami jakie się z niej roztaczają. Czeskie szlaki być może są nieco dłuższe niż te prowadzące na najpopularniejsze polskie atrakcje, ale jest tu zdecydowanie mniej ludzi. 

Proponowany szlak:

Pasterka niebieski szlak turystyczny niebieski szlak - Machovsky kriz - czerwony szlak turystyczny czerwony Bozanovsky Spicak - Panuv kriz - zielony szlak turystyczny zielony U Panova krize - U Zeleho hajku - żółty szlak turystyczny żółty Koruna odbocka - Koruna - Koruna odbocka - Kamenna brana - żółty szlak turystyczny żółty Koruna odbocka - U Zeleho hajku - zielony szlak turystyczny zielony Panuv kriz - czerwony szlak turystyczny czerwony Bozanovsky Spicak - Machovsky kriz niebieski szlak turystyczny niebieski - Pasterka. 

Długość szlaku: 12,8 km

Szacowany czas przejścia (bez odpoczynków): 4 h


Być może zainteresuje Cię także wpis: Góry na weekend - czeskie Skalne Miasto Adrspach.Podsumowanie:

Podczas tworzenia powyższego tekstu opisując trasy i czasy przejść korzystaliśmy z jednej naszych ulubionych i bardzo przydatnej aplikacji Mapa Turystyczna. Jeśli nie macie jej jeszcze na swoim telefonie, koniecznie warto nadrobić te zaległości. 

Jeśli uważacie, że ten wpis jest wartościowy i warto go posłać dalej  będzie nam szalenie miło, jeśli go udostępnicie bądź zostawicie komentarz. Być może zainspiruje kogoś do wędrówki, spędzenia dobrego czasu w górach i zdobywania nowych szczytów. A jakie są Wasze plany urlopowe na ten niełatwy rok? Planujecie dalsze podróże czy stawiacie na wypoczynek w Polsce? Dajcie znać w komentarzu! 


10 komentarze:

 1. Bardzo przydatny blog. Generalnie uwielbiam podróżować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że bardzo atrakcyjnym kierunkiem podróży dla miłośników górskich szlaków jest Babia Góra. Często odwiedzam tamte rejony i uważam, że są jednymi z najpiękniejszych w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy post :) przyda się przy przy najbliższej wyprawie w góry, która mam nadzieję już niebawem. Na północy to trochę za płasko już dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam wybrać się w Beskidy i tam znaleźć nocleg. Wisła Malinka to malownicza miejscowość! Można tu odpocząć, wejść na skocznię Adama Małysza, a także wybrać się na wycieczkę rowerową. Ktoś był już też w tych rejonach?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za propozycje super wędrownej, część juz za nami ale niektóre są dla nas nowe 👍🙂

  OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM