Wschód czy zachód słońca w górach - co wybierasz?


Lipcowy wschód słońca na Pilsku zainspirował nas do napisania tekstu o naszych wschodach i zachodach słońca. Choć do tej pory nie było ich zbyt dużo,  mamy nadzieję, że w najbliższym czasie to się zmieni. 
WSCHÓD CZY ZACHÓD SŁOŃCA W GÓRACH - CO WYBIERASZ?

Oboje zdecydowanie nie należymy do grona rannych ptaszków,  ale nie wiedzieć czemu w górach pobudka nawet o 4 nie jest wcale taka straszna. 

Zwłaszcza kiedy można sobie nieco ułatwić sprawę nocując w schronisku. Czasem żeby podziwiać wschód wystarczy tylko wyjść przed budynek albo pokonać znacznie krótszy dystans do danego szczytu. A czasem wystarczy wyjrzeć przez okno. Wschód słońca na Sokoliku


Sokolik położony na wysokości 642 m n.p.m. to drugi co do wielkości szczyt w Rudawach Janowickich. To prawdziwy raj dla wspinaczy, ale także miłośnicy górskich wędrówek będą zadowoleni. 

Z platformy widokowej na Sokoliku roztacza się doskonała panorama na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Fotografowie z całego kraju przyjeżdżają właśnie tutaj w poszukiwaniu słynnych laserów, które można oglądać wczesnym rankiem i które są wizytówką Sokolika. My niestety nie mieliśmy tyle szczęścia, żeby je zobaczyć.

Bliskie położenie schroniska Szwajcarka zdecydowanie zachęca, żeby wybrać się na wschód słońca. 
Wschód słońca na Hali Łabowskiej


To był jeden z tych dni kiedy serce kłóci się z rozumem. Niezbyt chciało nam się wstać, ale z drugiej strony szkoda przegapić wschodzące słońce, więc zrobiliśmy kilka zdjęć z .... okna naszego pokoju. Tak, wiemy, że to szczyt lenistwa, ale to był pierwszy i ostatni raz ;)


Wschód słońca na Skrzycznem


Podczas wakacyjnego pobytu w Beskidach jedną noc spędziliśmy w schronisku na Skrzycznem. Chcąc obejrzeć wschodzące słońce postanowiliśmy ułatwić sobie trochę sprawę i spaliśmy w schronisku. Wczesnym rankiem wystarczyło tylko wyjść na platformę widokową, co uczyniliśmy i nie żałowaliśmy. Ujrzeliśmy morze chmur pod nami i leniwie pojawiające się na niebie słońce.


Wschód słońca na Pilsku


Po wschodzie słońca na Skrzycznem przyszła pora na Pilsko. I tutaj zdecydowanie dużo się działo i to nie tylko na niebie. Bilans tego dnia: potworna migrena, skręcona kostka i genialne widoki.

Tutaj już nie wystarczyło wyjść przed schronisko na Hali Miziowej, ale trzeba było udać się na krótką wędrówkę na Pilsko. Do wyboru dwa szlaki: żółty (łagodniejszy) i czarny (gorsze podejścia) - w obu przypadkach po 30 minutach będziesz na szczycie.

Zachód słońca na Krzyżnej Górze


Krzyżna Góra to kolejne niezwykłe miejsce w Górach Sokolich. Góra położona na wysokości 654 m n.p.m. i w bardzo bliskiej odległości od schroniska Szwajcarka to wprost idealne miejsce na podziwianie zachodów słońca.

Na szczycie znajduje się żelazny, siedmiometrowy krzyż, który powstał z inicjatywy księżnej Marii Anny Amalie von Hessen-Homburg dla upamiętnienia urodzin jej męża, Wilhelma von Hohenzollerna.


Zachód słońca na Szczelińcu Wielkim


Szczeliniec Wielki to najpopularniejszy i jednocześnie najwyższy szczyt w Górach Stołowych oferuje niesamowitą panoramę Sudetów. Należy także do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Gór Stołowych.

Aby dostać się na szczyt trzeba pokonać jedynie 665 schodów, ale sami zobaczcie, że warto! Zachwyci Cię nie tylko panorama z platformy widokowej, ale także niesamowite formacje skalne, które urozmaicają drogę na szczyt.
A Ty co wybierasz - wschód czy zachód słońca w górach?


2 komentarze:

  1. haha, nigdy nie zapomnę, jak wybrałam się z kolegą na wschód słońca na Połoninę Caryńską. nie ogarnęliśmy, wstaliśmy za późno, po drodze robiło się już jasno, zobaczyliśmy na dodatek jakiegoś dzikiego zwierza przy szlaku - i się wróciliśmy :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne są i wschody i zachody... Ja chyba jednak bardziej lubię zachody. U Was zdjęcia przepiękne i gdy wstaje Słońce i gdy idzie spać.

    OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM