Test śpiwora Highlander ECHO 250

Przed zakupem śpiwora powinniśmy zadać sobie kluczowe pytanie: w jakich warunkach i temperaturach będziemy z niego korzystać. Czy będzie to wędrówka od schroniska do schroniska, nocleg na dziko, wyjazd zagraniczny czy na camping. Oprócz odpowiedniego zakresu temperatur istotnymi parametrami są także waga i rozmiar, a co za tym idzie także cena. 


Test śpiwora Highlander ECHO 250 


Sezonowość śpiwora Highlander ECHO 250


Jeśli już wiesz w jakich miesiącach będziesz korzystać ze śpiwora łatwiej będzie Ci podjąć decyzję ilu sezonowy wybrać. W sklepie Milworld dostępne są śpiwory jednosezonowe, dwusezonowe, trzysezonowe i czterosezonowe. Testowany przeze mnie śpiwór Highlander ECHO 250 jest trzysezonowy - taki wybór zapewnia mi pewnego rodzaju swobodę, że mogę go użytkować przez większość dni w roku.  


Wymiary i waga śpiwora Highlander ECHO 250


Śpiwór Highlander ECHO 250 miał przed sobą trudne zadanie, bowiem testowałem go ja, czyli wielki chłop o wzroście 190 cm. Dlatego przy wyborze śpiwora bardzo ważne dla mnie były jego wymiary, nawet nie tyle co po spakowaniu, a bardziej po rozłożeniu. W poprzednich śpiworach miałem dosyć mało miejsca  środku, ponieważ były one za wąskie.  Jest to pierwszy śpiwór, który nie jest dla mnie za ciasny i jest odpowiedni także na długość, bez problemu mogłem w nim wyprostować nogi i schować głowę do kaptura jednocześnie. 

Wymiary śpiwora Highlander ECHO 250

Rozłożony: 220×75 cm
Spakowany: 40×21×21 cm
Waga: 1,7 kg

Jedyną rzeczą do której mogę się przyczepić jest waga. Jak wiadomo kiedy planujesz chodzić z całym ekwipunkiem na plecach każdy gram ma znaczenie. Mam świadomość, że nie jest to najlżejszy śpiwór, jednak jego waga jest dla mnie do zaakceptowania. 


Budowa śpiwora Highlander ECHO 250


Na rynku dostępne są różne rodzaje śpiworów: koperty (przykładowy model), mumie i bardziej specjalistyczne. Największą popularnością cieszą się jednak te drugie i śpiwór Highlander ECHO 250 to właśnie mumia. Największą zaletą tego typu śpiworów jest kształt dopasowany do sylwetki człowieka, dzięki czemu gwarantuje maksimum komfortu termicznego. Dodatkowo śpiwór Highlander ECHO 250 wyposażony został w termiczny kaptur z kołnierzem docieplającym i regulacją na stoperze. Dzięki ściągaczowi możemy skutecznie ochronić głowę przed nadmierną utratą ciepła. We wnętrzu znajduje się także kieszonka na drobne rzeczy czy np. portfel. Z kolei na dole śpiwora umieszczono wieszaki, dzięki którym można go zawiesić kiedy jest nieużywany - jest to także zalecany przez producentów sposób przechowywania śpiworów. W śpiworze użyto zamki dwustronne na jego całej długości, dzięki czemu można go wygodnie otworzyć i zamknąć z wewnętrznej strony. Do śpiwora dołączony jest pokrowiec z podwójnym ściągaczem i pasami kompresyjnymi. Z czego wykonany jest śpiwór Highlander ECHO 250?


Wyróżniamy dwa typy wypełnień śpiworów: naturalne, czyli puchowe i syntetyczne, które zawierają sztuczne włókna. Highlander ECHO 250 to śpiwór syntetyczny, którego wypełnienie tworzą innowacyjne włókna spiralne QFX Hollow o gramaturze 250g/m². Powłoka śpiwora to specjalistyczny materiał 260T Poliester Ciré powleczony nylonową siatką Rip-Stop, którego głównym celem jest ochrona i zabezpieczenie tkaniny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei od wewnętrznej strony użyto miękkich włókien drapanego poliestru MicroFiber, które umożliwiają skórze oddychanie i jednocześnie zapobiegają przegrzaniu organizmu. Subiektywne odczucie temperatury 


Producenci zazwyczaj podają zakres temperatur dla swoich śpiworów. Zgodnie z normą EN13537 wyznaczono 4 standardy temperatury.[1]

Górny limit - temperatura, w której standardowy mężczyzna może spać bez nadmiernego pocenia się. Został założony z otwartym kapturem i zamkami błyskawicznymi, z ramionami na zewnątrz torby.

Komfort - temperatura, w której standardowa kobieta może spać wygodnie w wygodnej pozycji.

Dolna granica - temperatura, w której standardowy mężczyzna może spać przez osiem godzin w pozycji zwiniętej bez przebudzenia.

Ekstremalne - minimalna temperatura, w której standardowa kobieta może pozostać przez sześć godzin bez ryzyka śmierci z powodu hipotermii (chociaż odmrożenia są nadal możliwe). Oceny te są przyjmowane przy założeniu, że podmiot używa podkładki do spania, namiotu i ma jedną warstwę podstawową bielizny termicznej. 

Dla celów tych pomiarów przyjmuje się, że „standardowy człowiek” ma 25 lat, wysokość 1,73 mi wagę 73 kg; przyjmuje się, że „standardowa kobieta” ma 25 lat, wysokość 1,60 mi wagę 60 kg.

Zakres użytkowania śpiwora Highlander ECHO 250:


Górny limit: 10°C
Wskaźnik komfortu (optymalny): 0°C
Dolny limit: -8°C
Wskaźnik komfortu w skrajnej temperaturze (przetrwania): -26°C

Z doświadczenia wiem, że lepiej dobierać śpiwór, nie po temperaturze komfortu tylko po max granicy temp. Może wynika to z mojego osobistego odczuwania temperatury, ale podczas poprzednich wyjazdów pod namiot (np. do Norwegii czy w Dolomity) korzystałem z czterech śpiworów i opisy temperatury komfortu były dla mnie za niskie, natomiast temperatury maksymalne była bardziej zbliżona mojemu komfortowi termicznemu. Odczuwanie temperatury jest sprawą bardzo indywidualną i zależy ono od wielu czynników, stanu zdrowia czy zmęczenia, ale także od warunków zewnętrznych, wiatr czy deszcz mogą potęgować odczucie zimna. 


Jak sprawdził się śpiwór Highlander ECHO 250?


Śpiwór Highlander ECHO 250 testowałem między innymi w Górach Stołowych, gdzie temperatura w nocy wynosiła 6°C. Bardzo istotne jest także ubiór do spania, ja miałem spodnie dresowe i bluzkę termoaktywną. Podczas wyjazdu w Dolomity niestety na własnej skórze przekonałem się, że bardzo ważna jest także mata samopompująca, która zapewnia komfort snu. Zachęcam Was do przeczytania testu maty samopompującej Highlander Trail XL, którą miałem także w Górach Stołowych. Istotna jest też informacja, że spaliśmy w namiocie, a nie pod gołym niebem, więc wiatr czy deszcz nie dawały nam się we znaki. Kiedy zasypiałem, było koło 22 i było mi za ciepło, więc lekko odpiąłem suwak, żeby się przewietrzyć, natomiast kiedy się przebudziłem, około północy musiałem szczelnie zamknąć wszystkie suwaki i dociągnąć ściągacze, bo zrobiło się zimno, czyli wróciłem do docelowej pozycji w śpiworze i już do rana było mi ciepło i komfortowo :) I właśnie tego oczekiwałem od śpiwora. Było wygodnie, sporo miejsca i ciepło. Czyli tak jak oczekiwałem od śpiwora o tych parametrach w tej temperaturze. Cena śpiwora to około 250 zł, czyli odpowiednia kwota jak za śpiwór o tym zakresie użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również dodatkowy kołnierz, znajdujący się w okolicach bioder, który w trochę niższej temperaturze może izolować dodatkowo ciepło. 

Highlander Śpiwór Turystyczny Mumia Echo 250 mogę polecić z czystym sumieniem. Jest ciepły, porządnie wykonany i komfortowy. Podczas noclegu w górach Stołowych spełnił swoje zadanie i to jest najważniejsze. Suwaki mają listwy izolujące, więc nigdzie mi nie wiało i w okolicach twarzy nie uwierał mnie suwak czy ściągacz. Co z wytrzymałością śpiwora? Dwa wyjazdy (na działkę i w Stołowe) to za mało, żeby cokolwiek o tym pisać, ale jak tylko kilka wyjazdów mój nowy śpiwór ze mną zaliczy na pewno dam znać czy widać po nim ślady użytkowania. 


[1] - źródło Wikipedia
Tekst powstał przy współpracy ze sklepem Milworld. 0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

INSTAGRAM