Test maty samopompującej Highlander Trail XL

Nie bez przyczyny mówi się, że jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. W domu nie powinniśmy mieć z tym większych problemów, ale kiedy przyjdzie nam zamienić wygodne łóżko z ciepła kołdrą na spanie na łonie natury w śpiworze sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Niezależnie od tego czy zamierzasz spać w namiocie czy w schronisku warto zadbać o minimum komfortu snu. Co zatem zabrać, żeby móc spać spokojnie? 


Test maty samopompującej Highlander Trail XL


Karimata jeszcze kilka lat temu była nieodłączną częścią ekwipunku na wyjazdy pod namiot i camping czy górskie wojaże. Do niewątpliwych zalet można zaliczyć przystępną cenę, lekkość i łatwość przytroczenia jej do plecaka. Komfort spania w warunkach polowych poprawił się od momentu kiedy popularne stały się maty samopompujące, które łączą w sobie cechy tradycyjnej karimaty i materaca. Zapewniają one jednak zdecydowanie lepszy komfort termiczny niż karimaty i są wygodniejsze niż zwykła mata.

O tym jak istotną rolę odgrywa odpowiednie podłoże podczas spania w namiocie przekonaliśmy się podczas wyjazdu w Dolomity. Noce były dosyć chłodne, temperatura dochodziła do 4° C. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że jedna mata, którą wzięliśmy jest dziurawa i nie trzyma powietrza. Mieliśmy także karimatę, ale komfort spania na niej był zdecydowanie gorszy. Karimata była cieńsza i gorzej izolowała temperaturę od podłoża. Z tego właśnie powodu staliśmy się posiadaczami zielonej maty 
samopompującej Highlander Trail XL. Firma Highlander powstała w Szkocji nieco ponad 30 lat temu i specjalizuje się w projektowaniu i produkcji między innymi plecaków, namiotów, mat czy odzieży outdoorowej. 


Rozmiar maty Highlander Trail XL


Przy zakupie maty warto zwrócić uwagę na jej rozmiar. W Internecie dostępne są różne wielkości: S, L czy XL. My ze względu na wzrost Piotrka (190 cm) zdecydowaliśmy się na tę ostatnią. Mata jak sama nazwa wskazuje jest nieco większych rozmiarów i spokojnie mogą z niej korzystać osoby wyższe. 

Wymiary maty po rozłożeniu to 198x63x5 cm, po zwinięciu 67x17 cm. Mata Highlander Trail XL jest jednoosobowa, ale dostępne są także dwuosobowe. 


Waga karimaty Highlander Trail XL


Jeśli zamierzasz korzystać z karimaty podczas trekkingu warto wybrać te lżejsze. Podczas wędrówki z całym majdanem każdy kilogram w plecaku będzie miał znaczenie. Mata samopompująca Highlander Trail XL waży 2,2 kg. Naszym zdaniem zarówno wymiary jak i waga tej maty klasyfikują ją bardziej jako matę campingową niż trekkingową. Jadąc pod namiot własnym środkiem transportu kilka kilogramów czy centymetrów nie ma takiego znaczenia jak te w górach. Mata wyposażona jest także w pokrowiec, który chroni ją przed zabrudzeniami. Do zestawu dołączone są także dwie gumy mocujące matę, np. do plecaka. 
Z czego wykonana jest mata samopompująca Highlander Trail XL?


Mata wykonana jest z 75D poliestru z powłoką PVC, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i chroni przed wilgocią. Jest on również całkiem przyjemny w dotyku, bardzo miękki, co jest kolejnym atutem. Dodatkowo na stronie sklepu internetowego Milworld w specyfikacji produktu napisano o użyciu specjalnej izolacji z profilowanej pianki PU z otwartą strukturą komórek, która zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Nie mniej jednak użytkując matę należy uważać aby nie kłaść jej na nierównościach czy ostrych powierzchniach, żeby nie uległa zniszczeniu. Gdyby jednak zdarzyło się uszkodzenie dołączony jest zestaw naprawczy na który składa się łatka i tubka kleju. 
Współczynnik TOG w macie Highlander Trail XL


Jak podaje producent współczynnik TOG określa odporność termiczną. Poziom ciepła, izolację od podłoża, komfort użytkowania. Im wyższy indeks TOG, tym większe właściwości termiczne przy niższej temperaturze. Norma dla mat 1-3 sezonowych to 1.5 do 2.5 TOG, dla mat 4-sezonowych od 2.5 do 4 TOG, dla mat 5-sezonowych (ekspedycyjnych i arktycznych) powyżej 4.5 TOG. Mata Highlander Trail XL posiada współczynnik Tog 2,75 co oznacza, że jest to mapa czterosezonowa, przetestowana zgodnie z normą BS EN 13537. Jeżeli do kogoś nie przemawiają współczynniki to niech przekona go to, że grubość maty po napompowaniu to 5 cm, czyli całkiem spora przestrzeń między podłożem a ciałem. A wspomniana warstwa to nie tylko gwarancja ciepła. ale także wygoda, której w górach jest trochę mniej niż w domu ;)


Pompowanie maty Highlander Trail XL


Jak sama nazwa wskazuje mata wyposażona jest w system samopompujący. Po odkręceniu zaworu zabezpieczającego mata częściowo napełni się powietrzem, jednak nie do końca. Żeby mata była całkowicie napompowana potrzeba pozostawić ją na około dwie minuty, po czym kilka razy (w przypadku Piotrka 5) należy dodmuchać matę, aż poczuje się opór. A jak wygląda kwestia złożenia? Po odkręceniu nakrętki siłą własnych mięśni zwijać matę poprzez ściskanie, zwijanie czy rulowanie. Kiedy powietrza w środku będzie tyle, że ciężko będzie je wypompować należy złożyć matę. 

Cena maty Highlander Trail XL


Pozostaje jeszcze kwestia ceny maty samopompującej. Z pewnością trzeba być przygotowanym na większy wydatek niż przy zakupie karimaty, ale z kolei mniejszy niż przy zakupie materaca. Cena maty Highlander Trail XL to 180 zł - nie jest to mała kwota, ponieważ można kupić w Internecie maty o podobnych parametrach w nieco niższej cenie. Jednakże jakość  użytych materiałów i staranne wykonanie w naszym odczuciu są warte tej ceny. 

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na temat mat samopompujących, jakie są Wasze doświadczenia?  


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

INSTAGRAM