Mała Fatra i Janosikowe Diery, czyli szlak z nutką adrenaliny

Ostatnio pisaliśmy, że wędrówka na Chleb, Velky Krywań i Mały Krywań to jedna z najpiękniejszych tras w rejonie Małej Fatry. Zdania nie zmieniliśmy, ale chcemy Wam podać kolejne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tym rejonie. Wielką atrakcją Małej Fatry są Janosikowe Diery, czyli zespół głębokich dolin o charakterze skalnych wąwozów położonych między masywami Małego i Wiekiego Rozsutca oraz Bobotów. W tłumaczeniu diery oznaczają po prostu dziury, co idealnie oddaje charakterystykę tego miejsca. Wizyta w Dolnych Dierach, Hornych Dierach i Novych Dierach z pewnością zostanie w Twojej głowie na dłużej. Nie będzie to bowiem kolejna zwykła wędrówka, ale spacer po wąskich i krętych wąwozach. W kilku miejscach zamieszczono schodki, drabinki czy poręcze, które ułatwią Ci przejście trudniejszych fragmentów. 

DOLNE DIERY, HORNE DIERY I NOVE DIERY, CZYLI JANOSIKOWE DIERY


Jeśli myślisz, że Janosikowe Diery to kolejny tradycyjny szlak podczas którego nic Cię nie zaskoczy jesteś w błędzie! To zdecydowanie miejsce dla każdego miłośnika gór i osób, które lubią w życiu nutkę adrenaliny. Spacer w niezwykle urokliwym wąwozie będzie wymagał od Ciebie skupienia i uwagi, bowiem w niektórych miejscach trzeba pokonać metalowe drabinki lub użyć rąk. Ale spokojnie, na trasie spotkaliśmy bardzo dużo rodzin z małymi dziećmi, a także ... psiakami, które spokojnie dawały sobie radę. 


Jedno jest pewne, emocji na pewno nie zabraknie. Jeśli lubisz próbować nowych rzeczy i jesteś gotów na nowe przygody, będziesz zachwycony! Z kolei jeśli nie przepadasz za tego typu atrakcjami, to może po wizycie w Janosikowych Dierach zmienisz zdanie? Kto wie? Nigdy nie mów nigdy! A może zawsze chciałeś spróbować swoich sił na tego typu szlaku? To bardzo dobra okazja, żeby zobaczyć czy to challenge dla Ciebie.


Janosikowe Diery - skąd nazwa?Mała Fatra to kraina Janosika! W znajdującej się niedaleko wsi Terchová  urodził się najsłynniejszy słowacki zbój, o którym powstało tak wiele legend i opowieści, także filmowych. O tym jak wielką sympatią cieszy się wśród mieszkańców Małej Fatry może świadczyć wybudowany u podnóża wjazdu do Vratnej Doliny monumentalny stalowy pomnik Janosika, którego wysokość wynosi aż 7,5 metra. W Terchovej co roku organizowane są także Janosikowe Dni, czyli Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, który ze względu na swą oryginalność dwukrotnie został uznany turystyczną atrakcją roku. 


Położenie 


Diery położone są na terenie Parku Narodowego Krywańskiej części Małej Fatry na Słowacji. Na szlak można wejść w  przy hotelu w Białym Potoku (znajdują się tam dwa płatne parkingi i kilka punktów gastronomicznych) albo z polany Podžiar.

Słynne Diery, czyli trzy wąwozy: Dolne Diery, Górne Diery i Nove Diery znajdują się pomiędzy masywami Małego i Wielkiego Rozsutca oraz Bobotów. 


Dolné Diery


Dolné Diery to wąwóz wyżłobiony setki tysięcy lat temu przez Dierový Potok. Jest pełen cienistych szczelin i filarów skalnych. Znajduje się tu wiele wodospadów, w tym także dwa największe o wysokości 1 metra i 3,5 metrów. Trudniejsze miejsca zabezpieczone są poręczami, w niektórych fragmentach przejście ułatwiają pomosty i metalowe schodki. 

Horné Diery


Ta część wąwozu znajduje się w środkowej części Dierovego Potoku. Początek szlaku na Górne Diery zaczyna się niedaleko polany Podžiar i skrzyżowania szlaków turystycznych. 

W Hornych Dierach czeka na Ciebie sporo atrakcji w postaci metalowych drabinek czy łańcuchów. I to właśnie w tej części jest ich zdecydowanie najwięcej. W niektórych miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza po opadach deszczu kiedy na szlaku może być ślisko. 

Ten fragment Dierów to także jedna z najpopularniejszych dróg na Mały i Vielki Rozsutec, dlatego musisz nastawić się na całkiem spore towarzystwo podczas wędrówki. Są miejsca, gdzie przy większej ilości osób mogą tworzyć się kolejki. 


Koszula Volcano dostępna tutaj 


Nove Diery


Jak sama nazwa wskazuje Nove Diery to najpóźniej udostępniony szlak turystyczny, którego początek znajduje się w środkowej części Dolnych Dierów. 


Również w tej części czekają na Ciebie metalowe drabinki, a w jednym miejscu naprawdę bardzo wąskie przejście. Na tyle wąskie, że trzeba zdjąć plecak i troszkę wciągnąć brzuch :) Od razu to miejsce skojarzyło nam się z Mysią Dziurą w Skalnym Mieście w Czechach. Jest jedna rzecz, która wyróżnia Nové Diery od pozostałych, mianowicie na górze znajduje się kilka tarasów widokowych. Później szlak prowadzi przez las do polany Podžiar.


Janosikowe Diery to miejsce, które z pewnością zostanie w Twojej pamięci na dłużej dzięki nutce adrenaliny. Również dzieci nie powinny tutaj narzekać na nudę, bowiem na szlaku jest sporo różnych atrakcji. 


Przejście Dierów może być również pewnego rodzaju rozgrzewką przed wizytą w znacznie większym i bardziej wymagającym Słowackim Raju. A to kolejne miejsce, w które zamierzamy się wkrótce wybrać. 


6 komentarze:

 1. Pięknie te Janosikowe Diery wyglądają na Waszych zdjęciach :) Tęsknię za górami, a od wielu lat jakoś mi nie po drodze :( Mam nadzieję, że niedługo w końcu to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Latem wybieram się na Słowację do koleżanki i właśnie kompletuję listę co chcemy razem zobaczyć. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Same zdjęcia sprawiają już, że chciałabym się tam znaleźć 😍

  OdpowiedzUsuń
 4. No pięknie tam jest! Aż mam ochotę się teleportować. My mieszkamy w Pirenejach, które też Ci polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsce. Szkoda, że zepsuto je metalowymi konstrukcjami :( Podobny los spotkał wąwóz Homole.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne miejsce! :) Jeszcze tam nie byłam.

  OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM