Powerbank - (nie) zbędny w trakcie górskiej wędrówki?

Jeszcze kilka lat temu wybierając się w góry nikt z nas nie czuł potrzeby zabierania ze sobą powerbanka. Obecnie telefony to tak naprawdę małe podręczne komputery, który zapewniają nam kontakt ze światem. I nawet kiedy wyjeżdżając chcemy odpocząć i przez kilka dni być offline ważne jest, żeby mieć naładowany telefon. Niestety czasy kiedy bateria wytrzymywała prawie tydzień odeszły w niepamięć, a teraz w zależności od użytkowania dzień, góra dwa. I właśnie dlatego powerbank staje się coraz bardziej popularnym i pożądanym gadżetem, który można wykorzystać nie tylko na turystycznym szlaku, ale także na co dzień. 

Czy kojarzysz sytuację kiedy byłeś w górach, przed Tobą jeszcze kilka godzin trekkingu, a bateria w telefonie krzyczy: bardzo niski poziom energii? W takiej sytuacji zostajesz praktycznie odcięty od wszelkich dóbr smartfona: zamiast zrobić zdjęcie zapisujesz je w pamięci, nie zobaczysz także ile zostało Ci do celu, nie możesz na bieżąco sprawdzić prognozy pogody, no i w razie wypadku nie masz możliwości zadzwonić po pomoc. W naszym przypadku mamy zawsze dwa telefony co niewątpliwie ułatwia nam sprawę. Poza tym wyjeżdżając zazwyczaj nocowaliśmy w pensjonacie lub schronisku, gdzie mieliśmy możliwość w każdej chwili podłączyć ładowarki do prądu. Ale wszystko zmieniło się w trakcie naszej podróży do Norwegii. Tu naszym noclegiem był albo czerwony Opel vel Cygański Tabor albo trzyosobowy Coleman na polu namiotowym. Jak się domyślacie chętnych telefonów na porcję prądu było dużo, a ilość gniazdek nas nie rozpieszczała. W takim przypadku ratunkiem był powerbanki, niestety nie nasze! Dlatego postanowiliśmy, że ten gadżet zagości na stałe w naszym górskim plecaku. Tylko jaki power bank wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Powerbank - jak działa?

Otóż jak sama nazwa wskazuje jest to bank energii - narzędzie do ładowania wszystkich urządzeń, które posiadają złącze USB, czyli telefony, tablety, aparaty, a nawet laptopy. Jest to bardzo praktyczny gadżet, który nie pozwoli na rozładowanie telefonu w sytuacji kiedy nie możesz go naładować w tradycyjny sposób. Z powodzeniem sprawdzi się podczas całodziennej wędrówki, kiedy nocujesz pod namiotem, a także w życiu codziennym.

Pojemność i szybkość ładowania


Jest to kluczowy parametr na który warto zwrócić uwagę przed zakupem. Przenośne banki energii to nieduże urządzenia, które kształtem i wielkością mogą przypominać telefony komórkowe, scyzoryki czy troszkę grubsze karty kredytowe. Wielkość powerbanka zależy od jego pojemności, czyli od tego jak dużą mają baterię. Najmniejsze posiadają około 2500 mAh, czyli są w stanie raz naładować nasz telefon,  największe 20000 mAh co pozwala na kilkukrotne naładowanie smartfona. Dla nas ważnym kryterium była ilość gniazdek, ponieważ zależało nam na tym, aby móc podłączyć dwa telefony jednocześnie. W związku z tym również zdecydowaliśmy się kupić powerbank o największej pojemności. 

Warto również zwrócić uwagę czy dane urządzenie posiada wskaźnik naładowania akumulatora. W zależności od danego modelu kilka diod lub wyświetlacz w każdej chwili pokaże poziom naładowania urządzenia. Nasz model ma cztery diody, dzięki czemu w dość łatwy sposób możemy przewidzieć ile ładowań jeszcze przed nami.

Kolejny przydatna rzecz to czy urządzenie posiada możliwość ładowania prądem o natężeniu 2A. Dzięki temu bowiem możemy naładować nasz telefon nawet dwa razy szybciej. Model który wybraliśmy mamy posiada jedno takie szybkie złącze i jest to bardzo praktyczne.

Ładowanie pustego powerbanka wymaga znacznie dłuższego czasu niż telefonu. W zależności od modelu może to trwać od kilku do kilkunastu godzin, u nas trwa to naprawdę długo.

Rozmiar i waga

Teraz trochę informacji o samych wymiarach urządzenia. Model Forever PTB-02 ma wymiary 155 x 80 x 18 mm i waży prawie pół kilograma. Nie jest to mało, ale tak jak wcześniej pisaliśmy ma to związek z dużą pojemnością baterii. Jest to dosyć istotne przy dłuższych wypadach, bo jak wiadomo w górach każdy gram ma znaczenie. Dlatego przed zakupem należy się zastanowić, bo być może nie ma sensu kupować zbyt dużego urządzenia, gdyż mniejsza pojemność wiąże się z mniejszym rozmiarem i wagą. 

Firma i cena

Obecnie wybór przenośnych banków energii jest ogromny, jednak wybierając warto zwrócić uwagę czy cena jest adekwatna do opisywanych parametrów i czy firma jest powszechnie znana. Baterie "no name", które zazwyczaj kuszą atrakcyjną ceną w rzeczywistości nie zawsze posiadają zabezpieczenia przed zwarciem czy przeciążeniem, a także często nie posiadają deklarowanej przez producenta wydajności. 


My zdecydowaliśmy się na urządzenie marki Forever - nie chcieliśmy, żeby była to całkiem nieznana nam firma, ale także nie celowaliśmy w najwyższą półkę jak chociażby LG czy Samsung. Dodatkowo zawsze warto przeczytać opinie innych użytkowników, którzy opisują zarówno wady jak i zalety urządzeń.

Według nas powerbank to idealne rozwiązanie dla osób które często używają telefonu i chcą móc z niego korzystać, także w sytuacji kiedy akurat nie ma możliwości, aby go podładować w tradycyjny sposób. Może się to okazać bardzo przydatne, zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry i powinniśmy mieć przy sobie zawsze naładowany telefon. Dzięki niektórym aplikacjom można sprawdzić swoją lokalizację, zobaczyć ile zostało do celu, ale także co najważniejsze w sytuacji zagrożenia zadzwonić po pomoc. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

INSTAGRAM