Kolor szlaku nie oznacza stopnia trudności!

Chyba każdy z nas zna dobrze definicję szlaku turystycznego. To wytyczona trasa, która służy do odbywania wycieczek, charakteryzująca się jednolitymi symbolami i informująca turystów jaką drogą się poruszać by się nie zgubić  i dojść do wyznaczonego celu. Wyróżniamy różne rodzaje szlaków turystycznych: rowerowe, narciarskie i piesze. My z racji naszego zamiłowania zajmiemy się tymi ostatnimi. 


Wędrując po górach już kilka razy zdarzyło nam się usłyszeć, że kolor szlaku ma znaczenie albo, że czarny szlak jest najtrudniejszy. Trzy poziome paski znajdujące się na drzewach, murach czy skałach, które mają ułatwić dotarcie na szczyt wcale nie oznaczają stopnia trudności, ale służą identyfikacji danego szlaku. W Polsce wyróżniamy pięć kolorów szlaków turystycznych: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny.

Szlaki czerwone - zazwyczaj są szlaki główne, które wyznaczają trasę przez najciekawsze i najbardziej widowiskowe miejsca, często prowadzą też przez najwyższe szczyty danego pasma górskiego, np. Główny Szlak Beskidzki.


Szlaki niebieskie - szlaki długodystansowe, które łączą duże odległości.


Szlaki zielone i żółte - szlaki krótkie, czasem dojściowe, które często łączą się z innymi.
Szlak czarny - krótki szlak dojściowy, czasem prowadzi do punktu widokowego stromym podejściem.


Szlaki znakowane są farbami olejnymi (trzy poziome paski, zewnętrzne białe a w środku kolor szlaku) albo kierunkowskazami, które znajdują się w różnych miejscach na szlaku, np. na początku i końcu. Na tabliczkach znajduje się nazwa punktu docelowego oraz czas, który jest potrzebny na dotarcie. Trzeba pamiętać o tym, że podany czas nie uwzględnia dłuższych odpoczynków. Znajduje się tam również informacja o wysokości n.p.m miejsca docelowego oraz nazwa jednostki znakującej.                         


Zastanawialiśmy się i pytaliśmy Członków PTTK skąd wzięło się u ludzi  przekonanie, że kolor szlaku ma znaczenie. Tak naprawdę nie wiadomo nic oprócz tego, że jest to stara plotka i swoista legenda. Być może ma to związek z trasami narciarskimi, tutaj bowiem kolor szlaku faktycznie ma znaczenie. Czarny szlak może być kojarzony z ciężkim, ponieważ zazwyczaj jest to krótki szlak dojściowy, który z reguły charakteryzuje się stromym podejściem. 

Przy planowaniu górskich wycieczek nie należy sugerować się kolorem szlaku, ponieważ nie ma on wpływu na stopień trudności trasy. Warto wcześniej zaplanować wyjście na szlak i obliczyć przybliżony czas trwania wędrówki doliczając przerwy na odpoczynek i podziwianie widoków ;)1 komentarze:

  1. Oj, często to słychać w górach, że czarny to musi być trudny. ;) Moim zdaniem przekonanie to wzięło się właśnie od tras narciarskich, tak jak zostało wyżej napisane.

    OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM