Górskie obuwie

Zakup butów - dla niego żaden problem, dla niej bardzo duży. Nie powinno być odwrotnie? Wydawać by się mogło, że zakup obuwia w obecnych czasach to w sumie żaden problem. Wybór jest przecież przeogromny. Idziesz do sklepu, wybierasz, przymierasz i kupujesz. Tak wygląda to w teorii, w praktyce jest już trochę inaczej. O tym, że dobrze dobrane buty trekingowe to rzecz najważniejsza nikogo przekonywać nie trzeba. Jak to wyglądało w naszym przypadku słów kilka.DOŚWIADCZENIA

Naszą przygodę z górami zaczynaliśmy pewnie jak każdy, a na pewno większość w zwykłych "adibasach". Z czasem wybieraliśmy coraz dłuższe i trudniejsze szlaki czasami nie bacząc na pogodę. Kiedy poczuliśmy, że wyjazdy w góry to nie tylko pomysł na spędzenie urlopu, ale coś zdecydowanie więcej postanowiliśmy zakupić porządne buty, aby nasze stopy również cieszyły się górskimi wędrówkami. S w przeszłości miała źle dobrane obuwie i skarpetki co niestety w połączeniu z całodniowym wędrowaniem po górach zaowocowało zdartymi do krwi piętami, potwornym bólem i kilkudniową zamianą butów górskich na japonki, a co za tym idzie przerwą od wycieczek. Mając w głowie to złe doświadczenie S na początku zdecydowała się na zakup najzwyklejszych, miękkich trekkingów, które sprawdzały się super w Beskidach i niższych partiach Tatr, ale w głowie cały czas były porządne, wysokie buty na "grubsze" wyprawy :)
P. na szczęście takich przygód w przeszłości nie miał. I od razu postanowił poszukać wysokich trekkingów.

POSZUKIWANIA

W Łodzi i okolicach jest kilka sklepów z obuwiem turystycznym. W Internecie zrobiliśmy małe rozeznanie i wytypowaliśmy swoich faworytów. Aby zrobić dobry research należy poświęcić parę ładnych godzin na lekturę wielu forów, recenzji czy komentarzy. Zdecydowanie większy wybór miał P. w butach męskich niż S. w damskich. Nie dość, że było ich mniej, to jeszcze dostęp do pełnej rozmiarówki, a przynajmniej do rozmiaru S był dość ograniczony. 

Jesteśmy zwolennikami kupowania obuwia w sklepach stacjonarnych. Obuwie trzeba po prostu przymierzyć, sprawdzić, pochodzić po sklepie. Nie każdy model musi pasować do naszej stopy. Niektóre firmy charakteryzują się tym, że np. wykonują szerokie albo bardzo twarde obuwie. Czasami też jest tak, że założysz buta na nogę i czujesz, że to jest właśnie to. Chociaż P. raz zaszalał i może się pochwalić zakupem butów przez Internet, których nie miał okazji przymierzyć. Cena była bardzo, bardzo przystępna, więc spróbował. Nie żałuje. S. nie zdecydowałaby się na taki zakup.

WŁAŚCIWOŚCI

W tym przypadku wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy. I nawet S. musiała się z tym zgodzić. Buty po prostu muszą mieć odpowiednie właściwości. Według nas najważniejsze to :
Membrana - najbardziej znana to Goretex, jest nieprzemakalny, co powoduje, że woda nie dostaje się do buta, ale oddycha, czyli odprowadza wodę (pot) na zewnątrz buta. Są też oczywiście inne membrany np. Isotex.
Podeszwa - najpopularniejsza to podeszwa firmy Vibram, wytrzymała, nieścieralna, super przyczepna. Są różne twardości tej podeszwy. P. od zawsze dosyć szybko przecierał podeszwy butów, do czasu...
Cordura - tkanina wysoce odporna na przetarcie, z reguły zawiera w sobie poliamid z teflonem. Super sprawdza się na kamienistych szlakach.

NASZE OBUWIE

Sylwia jest posiadaczką Regatta model Alpha Pro VXT i Quechua.
Piotrek chwali sobie bardzo buty Aku Camana GTX i Chiruca model Anso GTX.

Już niedługo napiszemy jak nasze buty sprawdzają się w różnych warunkach: całodniowych wędrówkach, strugach deszczu, błotnistych kąpielach i podczas słonecznych dni.
1 komentarze:

 

INSTAGRAM