Jak zaplanować wyjazd w góry?

Zbliżająca się majówka, weekend czerwcowy czy urlop - każdy, krótszy czy dłuższy wyjazd warto wcześniej zaplanować. 







Pierwsze, podstawowe i najważniejsze pytanie: gdzie jechać? Wydawać by się mogło, że to banalne, ale jest przecież w czym wybierać: Tatry, Beskidy, Pieniny, Karkonosze to tylko niektóre z możliwości. Jeśli nie masz pomysłu gdzie jechać poszperaj w Internecie lub spytaj kogoś, kto mógłby polecić ciekawe miejsce. My tak zrobiliśmy, teraz możemy coś podpowiedzieć ;)

Wybrałeś już pasmo górskie? Teraz czas na decyzję o formie wypoczynku - wolisz chodzić z plecakiem od schroniska do schroniska czy codziennie z noclegu wyruszać na szlak? Pierwsza opcja wymaga wcześniejszego sprawdzenia jak w danym schronisku wygląda dostępność miejsc noclegowych i dokładnego planu wędrówki. W drugim przypadku też nie obejdzie się bez małego rozeznania. Przy wyborze noclegu warto zwrócić uwagę na to czy w okolicy znajdują się wyjścia na szlak i jakie są połączenia komunikacyjne, które w przypadku braku samochodu czasem są niezbędne. Zwłaszcza w czasie dłuższych wyjazdów, kiedy dużo osób wyjeżdża, warto wcześniej zamówić nocleg i wpłacić zaliczkę. Jadąc w ciemno narażasz się na stratę cennego czasu.









Kondycja - jeśli nie jest taka jak być powinna, warto nad nią popracować. Najlepiej już na kilka tygodni przed wyjazdem zacznij biegać lub uczęszczać na siłownię. W wolnej chwili wybierz się na dłuższy spacer. To pozwoli twoim nogom przyzwyczaić się do dłuższego chodzenia. Na miejscu dostosuj swoje siły do zamiarów. Dopasuj poziom trudności gór do swojej kondycji fizycznej. Jeśli dawno nie chodziłeś po górach nie wybieraj się pierwszego dnia na Czerwone Wierchy lub Świnicę.


Pamiętaj, aby zawsze przed wyjściem na szlak sprawdzić prognozę pogody, która czasem potrafi spłatać figle. Pogoda w górach jest bardzo zmienna i z pięknego, błękitnego nieba w jednej chwili mogą być trochę mniej piękne czarne chmury, deszcz czy w najgorszym przypadku burza. Obowiązkowym  wyposażeniem górskiego ekwipunku jest kurtka przeciwdeszczowa (parasolkę zostaw w domu!). Ubierz się na tak zwaną cebulkę - to bardzo dobry sposób na zachowanie komfortu w trakcie wycieczki - w zależności od warunków pogodowych zawsze możesz zdjąć lub założyć którąś z warstw. Pamiętaj, że im wyżej tym jest chłodniej. W wyższych partiach gór może nadal być śnieg, więc na wszelki wypadek warto wziąć rękawiczki i czapkę.






Bardzo ważne są odpowiednio dobrane buty. Oczywistą sprawą jest to, że muszą być wygodne, ale oprócz tego powinny mieć jeszcze w miarę grubą podeszwę. Dzięki temu stopa będzie chroniona i wędrowanie będzie przyjemne. Najlepiej na szlak wybrać się w butach z cholewką, wtedy dodatkowo chronimy jeszcze kostkę.




Jeżeli  planujesz wybrać się samochodem zaplanuj wcześniej drogę. W Internecie można znaleźć informacje o utrudnieniach na konkretnych trasach czy objazdach. Oczywiście dużym ułatwieniem jest nawigacja samochodowa. Warto też zorientować się czy jest parking dla gości na noclegu albo przynajmniej w okolicy. Jeśli planujesz jechać pociągiem lub PKS-em zaplanuj podróż tak, aby uniknąć przesiadek. Czasem warto jechać trochę dłużej i dzięki temu uniknąć biegania na dworcu z bagażami w poszukiwaniu odpowiedniego peronu. Oczywiście nie zawsze jest możliwa podróż bez przesiadek, warto wybrać te połączenia gdzie jest ich jak najmniej. Czekając na pociąg możesz napić się na dworcu kawy lub coś zjeść.  

Pamiętając o tych kilku, prostych wskazówkach Twój wyjazd na pewno będzie przyjemny i będziesz go miło wspominać. Życzymy udanego wypoczynku i niesamowitych widoków! :)


4 komentarze:

  1. Przeczytałam wszystkie Wasze wpisy, bo jestem na okrutnym górskim głodzie (już za tydzień, już za tydzień...) i muszę to napisać - dzięki, świetnie się Was czyta! Szczytujcie jak najczęściej i piszcie jak najczęściej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze znamy to uczucie górskiego głodu :P w naszym przypadku to byle do czerwca ;) Udanego wyjazdu i przepięknych widoków ;)

      Usuń
  2. Właśnie na przełomie lipca i sierpnia wybieramy się z grupą w Tatry Zachodnie i powoli zaczynam zbierać sprzęt, już teraz się obawiam, że czegoś ważnego nie wezmę. Warto dodać, że każdy zakupiony sprzęt czy odzież, a szczególnie buty należy wcześniej sprawdzić. W tamtym roku kupiłem sobie kurtkę przeciwdeszczową, która przeciekała na szwach i była do niczego...

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny blog i przydatne informacje. My w tym roku jedziemy z dziećmi do Zakopanego, ale bez wspinaczek:)

    OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM