Aku Camana Fitzroy GTX - recenzja butów

Nic tak nie cieszy kobiety jak nowa para butów w szafie - w moim przypadku trekkingowych!! Tym razem do testów otrzymałam Aku Camana Fitzroy GTX, można śmiało powiedzieć, że to kultowy model butów włoskiej firmy Aku. 


Aku Camana Fitzroy GTX - recenzja butów


Nic tak nie cieszy kobiety jak nowa para butów w szafie - w moim przypadku trekkingowych. Tym razem do testów otrzymałam Aku Camana Fitzroy GTX, można śmiało powiedzieć, że to kultowy model butów włoskiej firmy Aku. 

Buty Aku Camana Fitzroy GTX to pierwsze porządne buty Piotrka, które kupił prawie 7 lat temu i uwaga, które nosi do tej pory. Choć przeszły już swoje kilometry ślady użytkowania dodają im plus 10 do lansu. Są to bez dwóch zdań Jego ulubione buty, który nigdy na nie złego słowa nie powiedział, bo nie miał ku temu powodu.

Kiedy ja otrzymałam do testów buty Aku Camana byłam spokojna, że moje wymagające stopy będą w tym obuwiu "bezpieczne". Tym bardziej, że to nie jest moja pierwsza para butów tej firmy, bo buty Aku Ultra Light GTX to była miłość od pierwszego założenia. A jak jest w przypadku Caman? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.Aku Camana Fitzroy GTX  - pierwsze wrażenia


Buty Camana Fitzroy GTX jest to kultowy model włoskiej firmy Aku, która należy do światowej czołówki producentów obuwia trekkingowego i outdoorowego. Więcej o firmie Aku pisaliśmy w tym teście butów. Według niektórych portali internetowych ten model jest najchętniej kupowanym w Polsce o klasycznym kroju. No bo co jak co ale pstokacizny, tu nie uświadczymy. Są to buty o stonowanej stylistyce, w ciemnym kolorze, wykonane z zamszu i z siatki. Aku Camana to taka wersja małej czarnej w damskiej szafie, która pasuje do wszystkiego. 

Wiadomo, że nowe buty przed górskimi wędrówkami trzeba najpierw rozchodzić. Zawsze istnieje szansa, że na stopie pojawią się pęcherze czy otarcia na piętach, bo buty muszą się dopasować. Aby uniknąć przykrych sytuacji na szlaku i nie ryzykować komfortu wędrówki wybrałam się na kilka spacerów przed wyjazdem w góry.

Pierwsze wrażenie po założeniu butów było nieco inne niż w przypadku Aku Ultra Light GTX. Model Camana jest zdecydowanie bardziej sztywny. Cholewka, jest dużo mniej elastyczna, co nie znaczy, że niewygodna. Jednak, moje pięty delikatnie odczuły przechadzki, pojawiło się kilka otarć, szczególnie na pięcie. Ogólne wrażenie było na plus, szło mi się bardzo wygodnie ale jednak z lekką nutką niepewności czy to by było na tyle. Aku Camana Fitzroy GTX - buty na każdą porę roku


Buty testowałam podczas marcowego wyjazdu w Tatry, kiedy śniegu było w górach bardzo dużo. Producent informuje, że Aku Camana to typowe buty trzysezonowe. Teoretycznie powinno się je użytkować wiosną, latem i jesienią, a ja chciałam zobaczyć jak sprawdzą się w warunkach zimowych w niższych partiach Tatr. I tu miła niespodzianka, buty po odpowiedniej impregnacji mimo chodzenia po śniegu nie przemokły. 
Buty testowałam także podczas wiosennego wyjazdu w Beskidy, kiedy pogoda była iście jesienna! 

Specyfikacja butów - zalety Aku Camana Fitzroy GTX


Przystępna cena i technologie najwyższej klasy


Buty Aku Camana Fitzroy GTX to idealny przykład na stosunek użytych technologii najwyższej klasy do ceny produktu. Należy bowiem pamiętać, że buty trekkingowe to zakup nie na jeden sezon, ale na kilka lat. Patrząc na to w ten sposób cena ok. 400 zł nie powinna odstraszać, a wręcz przeciwnie - zachęcać. 

Jakie są pozostałe zalety butów Aku Camana? Z pewnością zastosowane technologie najwyższej klasy. W tym modelu butów Aku znajduje się podeszwa Vibram® Erica Everest, którą cechuje dobra przyczepność. Z Piotrka doświadczenia wiemy też, że charakteryzuje się niską ścieralnością, ponieważ po 6 latach ta podeszwa nadal wygląda całkiem nieźle. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które szybko wycierają podeszwy butów, ten model posłuży Wam zdecydowanie dłużej niż jeden sezon. 
Zastosowana w tym modelu membrana Goretex® Performance Comfort podczas zimowych testów zapewniła nieprzemakalność butów i suchą stopę podczas wędrówki. Z doświadczenia Piotrka, który ma problem z poceniem się stóp wiemy, że tylko przy bardzo wysokich temperaturach (powyżej 30 stopni) odczuwał dyskomfort wilgotnych skarpet. Ale co najważniejsze przez prawie 7 lat te buty nie chłonęły nieprzyjemnego zapachu, co zdarzało się w przypadku innych butów sportowych. Dodatkową zaletą jest unikalny system Air 8000® i Air Infinity, które razem gwarantują wysoki poziom oddychalności buta. Na stronie producenta znajdziemy następujące informacje o tych technologiach:

AIR8000® jest pierwszym z dwóch systemów stworzonych przez AKU, aby zapewnić wysoki poziom oddychalności obuwia. Składa się ze specjalnie wykonanej tkaniny, której poziom oddychalności wzrasta w ciągu 24 godzin do ponad 11 razy więcej niż w przypadku tkanin wytwarzanych konwencjonalnie.

Cholewka AIR INFINITY jest wynikiem wieloletnich badań AKU nad oddychalnością i stanowi najnowocześniejszą konstrukcję. Ta cholewka jest wykonana przy użyciu wielowarstwowego systemu składającego się z perforowanego materiału, który jest o 30% lżejszy i bardziej oddychający niż skóra. Drugą warstwę stanowi wytrzymały materiał o trójwymiarowej strukturze. Te dwie warstwy są połączone za pomocą procesu klejenia punktowego, który gwarantuje lekkość i oddychalność.


Za wygodę buta odpowiada technologia Injection Lasting autorskie rozwiązanie firmy Aku, którego nie znajdziemy w butach innych producentów. To zastosowanie specjalnych ruchomych kopyt szewskich podczas każdego etapu produkcji buta. Dzięki temu, że kopyto znajduje się cały czas we wnętrzu buta, nie zmienia się jego kształt. 


Buty Aku Camana Fitzroy GTX - nasze odczucia


Jeżeli chodzi o nasze wrażenia to zdania są podzielone. Różnica w naszych odczuciach spowodowana jest twardością cholewki. Dla Piotrka to zdecydowana zaleta, ponieważ stopa w bucie była bardzo stabilna i wytrzymała. Ja z kolei ze względu na problemy z haluksem podczas wędrówki czasami odczuwałam dyskomfort. Ból śródstopia pojawiał się na płaskich odcinkach, prawa stopa dała mi się we znaki w drodze powrotnej z Morskiego Oka. Buty testowane były tylko podczas trzydniowego trekkingu w Tatrach, dlatego jest duża szansa na to, że but dopasuje się jeszcze lepiej do stopy. Ewentualnie pozostanie mi jeszcze operacja na haluksa ;)

Oboje jesteśmy zgodni co do kwestii przyczepności butów, które dobrze trzymają się mokrej nawierzchni, a także na śniegu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy nie było też żadnych przykrych niespodzianek jeżeli chodzi o nieprzemakalność czy oddychalność buta. Śnieg nie dostawał się do środka buta, dzięki temu, że język jest zintegrowany z cholewką. Jest to już niby standard ale zdarzały nam się przypadki, że jakość tego zszycia była mocno wątpliwa, co powodowało, że język układał się tak, że obcierał stopę albo powodował większe szczeliny, niż jakby tego zszycia nie było w ogóle. Tu, jak zwykle wszystko jest ok.
Warta uwagi jest również kwestia haków do sznurowania. W porównaniu do Aku Ultra Light jest ich o jedną parę więcej. Istotne jest to, że położone one są mniej więcej na wysokości kostki, co sprawia, że stopa w bucie jest bardzo stabilna. 
Mały minus musimy przyznać za jakość wkładki do butów, która jest bardzo cienka i niestety, według nas, wątpliwej jakości. Oczywiście nie jest to kwestia, która powinna decydować o zakupie tych butów, ponieważ wystarczy dokupić porządną wkładkę, a to koszt ok. 20 zł. Nie ma też żadnego problemu z utrzymaniem czystości obuwia. Buty czyści się łatwo, można to zrobić za pomocą szczoteczki do zamszu albo wilgotną ściereczką czy gąbką. 


Podsumowanie testu butów Aku Camana Fitzroy GTX


Jeżeli miałabym wybierać Aku Camana Fitzroy GTX czy buty Aku Ultra Light GTX, które do testów otrzymałam rok temu wybrałabym te drugie ze względu na wygodę. Nie odczuwałam w nich żadnego dyskomfortu ani bólu haluksa, otarć czy pęcherzy. To odpowiedź na dziś, ale sytuacja może się zmienić po kolejnych wędrówkach. 

Jeśli spytacie mnie czy polecam buty Aku Camana Fitzroy GTX to odpowiem twierdząco ze względu na stosunek do jakości buta. Bo w przypadku tych butów Aku nie schodzi poniżej swojego wysokiego poziomu. Potwierdzeniem tych słów jest opinia Piotrka, który używa swoich butów od siedmiu lat. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przed zakupem butów koniecznie je przymierzyć i na własnej stopie przekonać się czy nam odpowiadają.

2 komentarze:

  1. Bardzo twarde niewygodne buty, bolą od nich kolana. Żałuję, że kupiłam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo sztywne, ciężko będzie rozchodzić. I absolutnie nie zgadzam się w kwestii przyczepności zimą - na ubitym śniegu czy oblodzeniu tragedia, zero przyczepności. Proszę nie wierzyć w zapewnienia, że jest inaczej. Kupując je liczyłem, że sprawdzą się też zimą - niestety tak nie jest.

    OdpowiedzUsuń

 

INSTAGRAM