Jak prać i impregnować sportową odzież techniczną?

Odzież funkcyjna zdecydowanie zawojowała freaków aktywnego trybu życia. I to nie dlatego, że w niej jesteś trendy (choć u niektórych pewnie tak jest), ale  jak sama nazwa wskazuje jej funkcje bardzo dobrze sprawują się podczas aktywności fizycznych. Membrana, puch syntetyczny czy polar to tylko niektóre ulepszenia stosowane w odzieży sportowej. Jak ją prać i o nią dbać, by jak najdłużej nam służyła?

Jak prać i impregnować sportową odzież techniczną?

Cena odzieży może na pierwszy rzut oka trochę szokować i wprawić w zdziwienie, ale to nie jest przecież zakup na jeden sezon. Dzięki swoim właściwościom tego typu ubrania czy obuwie posłużą nam zdecydowanie dłużej, nawet kilka dobrych lat. Więc jeśli spojrzysz na to z tej strony cena nie będzie Cię już tak bardzo odstraszać. Jeśli chcesz, żeby zakupiona kurtka czy spodnie z membraną albo windstopper posłużyły Ci kilka sezonów musisz także o nie odpowiednio zadbać. Kluczem do sukcesu jest tu właściwa impregnacja i sposób prania. Jeżeli myślisz, że możesz wrzucić odzież techniczną do pralki razem z jeansami i koszulkami, użyć dużo płynu do płukania i ustawić program na wysoką temperaturę to jesteś w dużym błędzie. Odzież specjalistyczna ma trochę inne wymagania, dlatego postaramy się przybliżyć nie co ten temat. 


Prać odzież techniczną czy nie prać?


Wiele osób twierdzi, że odzież sportową należy prać bardzo rzadko, a nawet w ogóle, żeby nie „zużyć” ich właściwości. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ brud czy pot, który osadza się na materiale może najzwyczajniej w świecie zapchać pory. W ten sposób możemy pozbawić naszą odzież jej największych zalet. Oczywiście nie należy tego typu ubrań prać raz na tydzień i używać do tego nieodpowiednich środków piorących. Wybielacze czy płyny do płukania mogą zniszczyć konstrukcję materiału. Tak jak w życiu tutaj także trzeba znaleźć złoty środek.

Proszek, płyn do prania czy specjalny środek?


To wbrew pozorom nie jest wcale łatwe pytanie. Jako środka piorącego można użyć płynu do prania, niektórzy decydują się na  proszek (chociaż może on negatywnie wpłynąć na właściwości oddychające) czy płatki mydlane. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości. Najlepszym wyborem prawdopodobnie są specjalne płyny do prania odzieży technicznej. Preparaty te zachowują i odnawiają właściwości wodoodporne pranych rzeczy oraz zabezpieczają przed zbrudzeniami. Co prawda ich cena jest trochę wyższa od zwykłych środków piorących, ale mamy pewność, że czyszcząc odzież zachowamy jej właściwości. Producenci impregnatów do odzieży technicznej 


Nikwax, który posiada w swojej szerokiej ofercie m.in.: środek do prania odzieży technicznej, do prania membran czy do puchu i Grangers oferujący np. płyn do prania i impregnacji 2 w 1, płyn do odzieży merino czy zestaw do prania puchu są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalni producenci impregnatów do sprzętu turystycznego. Inne znane firmy to m.in.: TokoAtsko czy HolmenkolKażdy producent posiada w swojej ofercie sprzedaży preparaty do impregnacji w większych butelkach, ale także w saszetkach. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że można zamówić taki preparat na próbę i taka pojemność wystarczy na wypranie jednej rzeczy.

Jak prać odzież techniczną?


Pranie ręczne, chemiczne czy w pralce? W dzisiejszych czasach najczęstszym wyborem jest ostatnia możliwość i nie jest to wcale zły wybór, wręcz przeciwnie. Nie musisz już oddawać swoich ubrań do pralni, z powodzeniem możesz je wyprać w domu. Przed przystąpieniem do wrzucenia brudnych ubrań do bębna nadrzędną zasadą jest zastosowanie się do tzw. „przepisu prania” znajdującego się na metce. To właśnie tam zazwyczaj zawarte są podstawowe zalecenia i wskazówki producenta. Najważniejszą informacją jest to czy możemy prać naszą odzież w pralce i jaka powinna być temperatura. Najczęściej jest to 30-40 st C, ale zawsze warto to sprawdzić. Jaki program prania wybrać? Powinien być on delikatny albo jeżeli pralka taki posiada to sportowy.


O czym pamiętać przed każdym praniem?


Przed rozpoczęciem prania należy także pamiętać, żeby pozapinać wszystkie suwaki, napy, rzepy i poluzować ściągacze. Dzięki temu niezapięty guzik czy suwak nie zahaczy materiału, co mogłoby skutkować jego rozdarciem. Niektórzy polecają również wywinąć odzież na drugą stronę, ale osobiście uważamy, że niektóre plamy mogą nie zostać usunięte. Kolejną istotną kwestią jest ilość ubrań wrzucana do pralki, nie powinno być ich zbyt dużo. Optymalna ilość to 3-4 sztuki.

Odzież membranowa


Odzież z membraną posiada w swojej strukturze bardzo małe pory, które nie przepuszczają zdecydowanie większych kropli wody z zewnątrz, ale jednocześnie odprowadzają cząsteczki pary wodnej kiedy się pocimy. To sprawia, że odzież jest nieprzemakalna i ma właściwości oddychające. Podczas prania odzieży z membraną nie powinniśmy unikać pralki i stosowania wcześniej wspomnianych środków oraz odpowiedniego programu zgodnego z zaleceniami producenta. To właśnie zagwarantuje nam odpowiednio czystą i właściwie zabezpieczoną odzież.
Dobrze jest też wysuszyć odzież z membraną w suszarce automatycznej, ale w niezbyt wysokiej temperaturze. Jeżeli nie mamy takiej suszarki możemy włączyć żelazko na minimalne grzanie i przez ręcznik wyprasować kurtkę. Dzięki wyższej temperaturze warstwa impregnująca (DWR) znajdująca się na materiale uaktywnia się i odbudowuje.

Kurtki puchowe


Tutaj proces prania wygląda bardzo podobnie jak w przypadku ubrań membranowych. Klucz wyboru środka piorącego jest analogiczny jak powyżej. Jeżeli zdecydujemy się na specjalny płyn należy pamiętać, że powinien on być dedykowany do posiadanego przez nas rodzaju kurtki czy wypełnienia. Puch z reguły pierzemy w temperaturze 30°C, ale należy pamiętać, że najważniejsza jest informacja na metce. Program na pralce ustawiamy na „delikatny”. Istotne są tu ustawienia wirowania, puchu nie powinno wirować się na wysokich obrotach. Dodatkowo przed włączeniem pralki należy pamiętać, żeby wrzucić do środka dwie, trzy piłeczki tenisowe. Spowodują one, że puch w kurtce podczas prania nie skumuluje się w jednym miejscu, a piłeczki pomogą rozprowadzić go w miarę równomiernie. 

Pod żadnym pozorem nie wolno suszyć wiszącej kurtki. Ciężki, mokry puch opadnie na spód kurtki i ciężko będzie rozbić go równomiernie po całej powierzchni. Kurtkę suszymy na leżąco, najlepiej w delikatnym przeciągu. Idealną opcją jest suszenie kurtki puchowej w automatycznej suszarce z kilkoma piłeczkami tenisowymi na delikatnym programie. Takie suszenie sprawia, że puch rozprowadza się równomiernie po całej powierzchni kurtki, jest sprężysty i nie jest zbity. 


Odzież polarowa


W przypadku polarów bez względu na jego gramaturę postępujemy podobnie jak z odzieżą membranową. Jedyną różnicą jest program prania, ponieważ w tym przypadku należy ustawić go na "syntetyki". Jest to program łagodny i krótszy niż na przykład do bawełny. Odzieży z polaru nie wirujemy, wyjmujemy ją z pralki i wyciskamy. Można ją wtedy także zaimpregnować - jeszcze wilgotną odzież ponownie wrzucamy do pralki, dozujemy środek impregnujący i ustawiamy ponownie program syntetyczny. Taki polar po wyjęciu z pralki także wyciskamy i suszymy w przewiewnym miejscu na wieszaku. Można użyć także środka w sprayu, który nanosimy na suchy, czysty polar. Jest to szybka i wygodna opcja, ale impregnat może pozostawić niezbyt nieprzyjemny i chemiczny zapach. 


Bielizna termoaktywna


Tu chyba nikt nie ma wątpliwości czy prać taką odzież czy lepiej tego nie robić. Jak sama nazwa wskazuje bielizna ma bezpośredni kontakt z ciałem i podczas wysiłku fizycznego jest mocno narażona na zabrudzenia. Tłuszcz czy sól z potu zamyka pory i traci swoje właściwości. Wiele osób po prostu wybiera pranie ręczne w wodzie bez dodawania środków przeznaczonych do prania odzieży termoaktywnej. Jest to jak najbardziej dobra opcja, ale warto także od czasu do czasu wyprać bieliznę w pralce używając dedykowanego preparatu, który ją także odbuduje i zabezpieczy. Ustawiamy program delikatny i dolewamy środka piorącego. Po zakończeniu cyklu prania pamiętajmy, aby nie wykręcać odzieży, możemy delikatnie wycisnąć i wysuszyć na wieszaku. 

Impregnacja odzieży technicznej 


Aby odzież techniczna zachowała swoje właściwości musimy pamiętać o nie tylko o odpowiednim sposobie prania, ale także o impregnacji. Możemy do tego użyć preparatów 2 w 1, które piorą i jednocześnie zabezpieczają odzież, dedykowanych środków do impregnacji na mokro lub preparatów w sprayu. Wybór jest naprawdę ogromny! 


Podsumowując - kiedy po powrocie z gór rozpakowując plecak widzisz, że Twoja kurtka, koszulka czy spodnie nie są pierwszej świeżości to nie zastanawiaj się zbyt długo, tylko zadziałaj, to nie jest trudne. Wpis nie powstał ze współpracy z żadną firmą, odpowiada jedynie na często zadawane przez Was pytania. 


3 komentarze:

 

INSTAGRAM